Mersin ilinde yetiştirilen çileklerde zararlı ve yararlı akar (Acari) türleri, dağılımları ile önemli türün popülasyon yoğunluğu ve savaşım olanakları üzerinde çalışmalar
Studi̇es on their distribution of harmful and beneficial mite species (Acari), and population development and studies on their control possibility of important speci̇es on strawberry growing areas in Mersin
  1. Tez No: 616029
  2. Yazar: BEGÜL KANDİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mersin ili çilek alanlarında belirlenen en önemli zararlı akar türü T. cinnabarinus olarak belirlenmiştir. Faydalı akar türleri olarak Phytoseiidae familyasından Neoseiulus californicus (McGregor), Amblyseius andersoni (Chant ). Phytoseiulus persimilis (Athias-Henriot), Amblyseius swirskii (Athias-Henriot), Euseius stipulatus (Athias-Henroit), Euseius finlandicus (Oudemans), Typhlodromus intercalaris (Livshitz – Kuznetsov) ve Phytoseius finitimus (Ribaga sensu Denmark) türleri saptanmıştır. Ayrıca Mesostigamata, Ascidae familyasından Proctoloelapus sp. ve saprofit türler arasında yer alan Tyrophagus putrescentiae (Shrank) (Acaridae)'de belirlenen türler arasındadır. Mersin ilinde çilek bitkisinde hakim zararlı kırmızı örümcek türü olarak belirlenen Tetranychus cinnabarinus'un ekolojik olarak farklı özelliklere sahip Silifke de 3 farklı alanda (Atayurt beldesi, Işıklı köyü, Kurtuluş köyü) popülasyon yoğunluğu belirlenmiştir. Çilek alanlarında akar savaşımında yaygın kullanılan Spiromesifen'in farklı dozlarının zararlı akarın farklı dönemlerine etkisi laboratuvar koşullarında bioassay denemeleri ile ortaya konulmuştur. İlacın akarın her döneminde yüksek etki gösterdiği belirlenmiştir. T. cinnabarinus' un Mersin ilinde iki farklı alanda (Atayurt ve Işıklı Beldesinde) kimyasal savaşımına alternatif mücadele yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Doğa koşullarında Tetranychus cinnabarinus' un kimyasal savaşımında entegre ve biyolojik savaşım alternatifleri üzerinde çalışılmıştır. Kimyasal mücadele perselinde ilacın yarı dozunun 2 kez uygulanması ile popülasyon baskı altına alınabilmiştir. Entegre mücadele parselinde ise bir kez ilaç bir kez avcı uygulaması sezon boyunca popülasyonu baskı altına almıştır.
Özet (Çeviri)
Tetranychus cinnabarinus was identified as the most important pest species in strawberry fields of Mersin. Fifteen plant parasitic, predatory and saprophagous mite species were found, belonging to 4 mite families. Neoseiulus californicus (McGregor), Amblyseius andersoni (Chant), Phytoseiulus persimilis (Athias-Henriot), Amblyseius swirskii (Athias-Henriot), Phytoseius plumifer ( Ribaga), Euseius stipulatus (Athias-Henroit), Euseius finlandicus (Oudemans), Typhlodromus intercalaris (Livshitz – Kuznetsov) and Phytoseius finitimus (Ribaga sensu Denmark) belonging to Phtoseiidae family were identified as useful mite species. Beside this Proctoloelapus sp. (Ascidae) was the other beneficial mite species belonging to Mesostigmata while Tyrophagus putrescentiae (Shrank) (Acaridae) was identified as a saprophagous species. The aim of this study was to determine the population fluctuations of Tetranychus cinnabarinus in three different areas of Silifke. Spiromesifen, which is used widespread to all strawberry growing area against mites, were determined different dose to effect on different life stage of mites by bioassay test under laboratory conditions. Acaricide was found highly effective on all stage of mites. Alternative control methods to chemical control were conducted to study for T.cinnabarinus in two different provinces in Mersin. Alternative methods such as Integrated and biological control were determined on T. cinnabarinus under field conditions. Alternative methods such as Integrated and biological control were determined on T. cinnabarinus under field conditions. Mites population was suppressed by applying to ½ less recommended acaricides dose at 2 times in chemical management parcels. One time chemical application and one time applying predator were suppressed mites in integrated management parcels during the season.