Kanuni önalım hakkı
Statutory right of pre-emption
  1. Tez No: 616097
  2. Yazar: İLAY ZEYNEP SUATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kanuni önalım hakkı, Türk Medeni Kanunu'nun 732., 733., 734. maddelerinde düzenlenmiştir; ancak açık bir tanımı yapılmamıştır. En genel tanımı ile önalım hakkı, paylı mülkiyette bir paydaşın payının tamamını ya da bir kısmını üçüncü bir kişiye satması halinde, diğer paydaşlara öncelikle satın alma yetkisi verir. Önalım hakkı yenilik doğuran haklardandır. Önalım hakkı ancak dava açılarak kullanılabilir. Bu hakkın kullanılabilmesi için öngörülen bildirim süreleri üç ay ve iki yıldır. Üç aylık süre satışın bildirilmesinden itibaren başlar. İki yıllık süre ise satış işleminden itibaren öngörülmüştür. Söz konusu süreler hak düşürücü niteliktedir. Hâkim kendiliğinden dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
Statutory right of pre-emption is regulated under articles 732., 733., 734. of the Turkish Civil Code; however, no clear definition has been made. İn itsmost general definition, the right to preemptive authorizesother stakeholders to purchase, in the event that a stakeholders in a shared ownership sells all or part of its share to a third party. The right to pre-emption is one of the rights that give rise to innovation. The right to pre-emption is one of the rights that give rise to innovation. The right to pre-emption can only be used by filing a lawsuit. The notification periods for the exercise of this right are three months and two years. The three-month period starts from the date of sale notification. The two-year period is foreseen from the date of sale. These periods are latest term. The judge considers itself.