Öğrencilerin çalışma alışkanlıklarını belirlemeye yönelik bir envanter geliştirme geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development of student's study habits, study of validity and reliability
- Tez No: 61611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTMAN ERSANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı öğrencilerin çalışma alışkanlıklarını belirleyecek bir“Çalışma Alışkanlıkları Envanteri”geliştirip, bu envanterin geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Bu araştırma 1996-1997 öğretim yılında Samsun ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 4 lisenin, lise 2 sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 250 kişiden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Çalışma Alışkanlıkları Envanteri”ve Türkçe'ye uyarlaması Kalfazade tarafından yapılan“Brown-Holtzman Çalışma Alışkanlıkları ve Tutumları Anketi”(ÇATA) ölçme araçlarından yararlanılmıştır. Bu araştırmanın inceleme konuları:“Çalışma Alışkanlıkları Envanterinin maddelerin seçilmesi, geçerlilik ve güvenirlik çalışmasıdır. Madde-test korelasyonu ile belirlenen 45 maddelik ”Çalışma Alışkanlıkları Envanteri" elde edilmiştir. Test yarılama yöntemi ile yapılan güvenirlik çalışması sonucunda güvenirlik katsayısı.69 ve Eşdeğer Form yöntemi ile yapılan geçerlik çalışması sonucunda elde edilen geçerlikkatsayısı.68 bulunmuştur. Geliştirilen Envanterin Cronbach alpha katsayısı ise. 83'dür. Araştırmanın sonuçlarına göre, geliştirilen çalışma alışkanlıkları envanterinin öğrencilerin sahip oldukları çalışma alışkanlıklarını ölçebilecek, geçerli ve güvenilir bir envanter olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The aim of this study is to develop on Invantory that determines the students' study habits and to make the validation and reliability study of this inventory. This research was put in practice on second class high school student of 4 hight school belongs to“National Education Ministry”in Samsun during 1996-1997 educational Samsun. The Experience ve Group of this research consists of 250 persons. During the time of collecting data, it was benefited from the research tests,“Brown-Holtzman Study Habit and Attitude Inventory”(ÇATA) and "The Inventory of study Habit that is developed by the researcher. The subjects of this research are the followings; selection of the items of study Habit Inventory, validation and reliability study. 'Study Habit Inventory' was produced and it consists of 45 items that were determined by item-test correlation. It was recorded that validity coefficient.69 as a result of reliability study that was made through Split- Half method and reliability coefficient.68 as a result of reliability studyIV that was made through parallel form method and Cronbach alpha coefficient of this inventory is.83. According to the result of research we conclude that ' Study Habit Inventory ' is a valid and reliable inventory to measure students' study habits.