Orta veya ciddi mitral yetmezlik hastalarında kardiyak resenkronizasyon tedavisinin mitral yetmezliğe etkisinin öngörülmesinde 3 boyutlu transözofageal ekokardiyografinin yeri
The role of three dimensional echocardiography for predicting the effect of cardiac resynchronization therapy on mitral regurgitation in patients with moderate to severe mitral regurgitation
  1. Tez No: 616122
  2. Yazar: AYŞE İREM DEMİRTOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında eşlik eden fonksiyonel mitral yetmezliği mortalite ve morbiditeyi iki kat artırmaktadır. Kardiyak resenkronizasyon tedavisinin (KRT) fonksiyonel mitral yetmezlik üzerine olumlu etkisi bulunmaktadır. KRT ile sol ventrikül yeniden şekillenmesinde iyileşme sağlanırken, mitral kapağı kapatan ve geren kuvvetler arasındaki denge yeniden kurulur ve papiller kasların ait olduğu bölgeler arasında senkronizasyon kusuru giderilerek fonksiyonel mitral yetmezliğinde iyileşme görülür. Mitral kapak aparatında ve subvalvüler yapılardaki bu geometrik değişikliklerin MY'nin KRT sonrası düzelmesine olan etkileri bilinmemektedir. Bizim çalışmamızdaki amacımız KRT öncesi mitral kapağa ait geometrik parametreleri 3 boyutlu transözofageal ekokardiyografi ile değerlendirerek KRT'den alınacak yanıtı öngördürecek parametreleri ortaya koymaya çalışmaktır. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya KRT implantasyonu planlanmış, düşük EF kalp yetmezliğine orta veya ciddi mitral yetmezliğinin eşlik ettiği 30 hasta dahil edildi. KRT implantasyonu öncesi hastalardan transtorasik ekokardiyografi ile sol ventrikül EF'si ve çaplarına ek olarak mitral yetmezliği derecelendirmek üzere ERO ve RV ölçümleri alındı. Ardından yapılan 3 boyutlu transözofageal ekokardiyografi ile mitral kapağın detaylı ölçümleri kaydedildi. Hastaların 3.ay kontrollerinde sol ventrikül EF'si ve çapları ile mitral yetmezliği değerlendirmek için ERO ve RV ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: Hastaların 3.ay kontrollerinde sol ventrikül EF'si ve çaplarında anlamlı değişiklik izlenmezken, ERO ve RV değerlerinde azalma kaydedildi. MY iyileşmesinin bağımsız öngörücü değişkenlerinin belirlenmesi için yapılan lojistik regresyon analizinde öngördürücü parametre bulunamasa da, mitral yetmezliği iyileşen ve iyileşmeyen gruplar arasında posterior yaprakçık açısı bakımından istatistiksel anlamlı fark saptandı. Sonuç: KRT cihazı implantasyonu yapılan, orta veya ciddi mitral yetmezliğinin eşlik ettiği kalp yetmezliği hastalarında, KRT sonrası erken dönemde mitral yetmezliği iyileşen hasta grubunda 3 boyutlu transözofageal ekokardiyografi ile ölçülen posterior yaprakçık açısının daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introductıon: In patients with low ejection fraction heart failure, concomitant function mitral regurgitation increases mortality and morbidity. Cardiac resynchronization therapy (CRT) has positive influence on the improvement of functional mitral regurgitation. CRT improves left ventricular remodeling, balances the forces closing and tethering forces on the mitral valve, and eliminates synchronisation defects between the papillary muscles and as a result functional mitral regurgitation improves. Geometric changes in the mitral valve apparatus and subvalvular structures and their contribution in the improvement of mitral regurgitation after CRT have been less clearly defined. The aim of our study was to evaluate the geometric parameters of mitral valve aparatus before CRT by 3D transesophageal echocardiography and to determine the parameters predicting the response from CRT. Methods: Thirty patients with moderate or severe mitral regurgitation with low EF heart failure planned for CRT implantation were included in the study. ERO and RV measurements were performed to evaluate mitral regurgitation in addition to left ventricular EF and diameters by transthoracic echocardiography before CRT implantation. Detailed measurements of mitral valve were recorded by 3D transesophageal echocardiography. ERO and RV measurements were repeated to evaluate mitral regurgitation and left ventricular EF and diameters in the 3rd month controls. Results: There was no significant change in left ventricular EF and diameters in the 3rd month controls, whereas ERO and RV values were decreased. Although there was no predictive parameter in logistic regression analysis to determine independent predictive variables of MR response, a statistically significant difference was found between posterior leaflet angle between mitral regurgitation responder and non-responder groups. (P:0,006) Conclusıon: Heart failure patients with moderate or severe mitral regurgitation who underwent CRT implantation were found to have lower posterior leaflet angle measured by 3D transesophageal echocardiography in the patient group whose mitral regurgitation improved after CRT.