Gebelikte asetaminofen kullanımının yenidoğan total İgE ile ilişkisi
The relationship of use of acetaminofen in pregnancy and the newborn total İgE
- Tez No: 616129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DANE, YRD. DOÇ. DR. DERYA SİVRİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Gebeliği sırasında Asetaminofen kullanmış ve kullanmamış olan annelerden doğan term bebeklerin göbek kordonundan alınan kan örneklerinde immunglobin E düzeylerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif ve gözlemsel bir araştırmadır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastane'si Doğum Servisinde vajinal ya da sezaryen doğum için yatan term gebeliklerde Kasım 2017 - Temmuz 2019 arasında Asetaminofen kullanmış olan 19-44 yaş arası 88 gebe ile, Asetaminofen kullanmamış 19-44 yaş arası 88 gebe kadın kontrol grubu olarak tanımlanarak toplam 176 kişi çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, gravide, parite, gebelik sırasında ağrı kesici ya da ateş düşürücü olarak ilaç kullanıp kullanmadığı, kullanmışlar ise asetaminofen içeren ilacın günde kaç kez hangi dozda alındığı, toplamda kaç miligram asetaminofen kullanıldığı ve hangi trimesterda kullanıldığı, sigara kullanımı ve kendisinde ya da eşinde astım hastalığı olup olmadığı, sorgulandıktan sonra yenidoğan göbek kordonu iki yerden klemplenerek 5cc kan ile IgE örneklemesi yapıldı. 18 yaş altı, sistemik hastalığı ve intrapartum komplikasyonları olan anneler ve çalışmaya katılmayı reddeden hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Gruplar gebeliğinde asetaminofen kullanmış ve asetaminofen kullanmamış şeklinde iki gruba ayrıldı. Bulgular: Asetaminofen kullanmamış annelerin ortalama yaşı 27,7 (aralık 22-33,4), asetaminofen kullanmış annelerin ortalama yaş 27,8 (aralık 21,8-33,8) bulundu. Asetaminofen kullanmamış ve kullanmış annelerin yaşları arasında fark bulunmamadı (p=0,944). Asetaminofen kullanımı ve annelerin genel özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare immunglobin E levels associated with allergic diseases in blood samples taken from the umbilical cord of term babies born from mothers who have used acetaminophen and have not used acetaminophen. Material and Method: Our research is a prospective and observational study. This study included 88 mothers between the ages of 19-44 who used Acetaminophen and 88 control group patients between the ages of 19-44 November 2017 and July 2019 in the term pregnancies for vaginal or cesarean delivery at Haseki Training and Research Hospital. were included in the study after being informed about the study. Whether the patients used drugs as age, gravity, parity, painkillers or antipyretics during pregnancy, how many times a day the drug containing acetaminophen was taken, how many in total. After questioning the milligram acetaminophen used in which trimester it was used, smoking and whether he or she had an asthma disease, the newborn umbilical cord was clamped from two places and IgE sampling was performed with 5cc blood. Mothers under the age of 18, with systemic disease and intrapartum complications, and patients who refused to participate in the study were excluded. The groups were divided into two groups as acetaminophen used during pregnancy and not acetaminophen. Results: The mean age of mothers who did not use acetaminophen was 27.7 (range 22-33.4), and the mean age of mothers who used acetaminophen was 27.8 (range 21.8-33.8). There was no difference between the ages of mothers who did not use acetaminophen and who used it (p = 0.944). No statistically significant difference was found in the use of acetaminophen and general characteristics of the mothers.