1930-1945 arası Amerikan ve Alman propaganda afişleri ve grafik ikonlar
The American and German propaganda posters and graphic icons between 1930-1945
  1. Tez No: 616163
  2. Yazar: ENGİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tarihsel süreç içinde savaşların ve sarsıcı toplumsal olayların, insanlığa yaşattığı yıkımlar ve sıkıntıların yanısıra gelişimine yaptığı katkılar inkar edilemez bir gerçektir. Bu çalışmada 1930 ile 1945 tarihleri arası, yani Amerikan Büyük Buhranı ile II. Dünya Savaşı arası süreç ele alınarak, bu dönemde yapılan Amerikan ve Alman propaganda çalışmaları, hem teknik ve yöntemleri bakımından hem de bunların afişler ve grafik ikonlardaki yansıması açısından incelemelere, analiz ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Propagandanın gelişimine, Büyük Buhran döneminde Roosevelt Hükümeti tarafından hazırlanıp uygulanan“New Deal”(Yeni Düzen) programı kapsamında, bozulan eoknomiyi ve halkın moralini toparlamaya yönelik kullanımının ve Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin Hitler liderliğindeki yükselişi ve ulusun savaşa hazırlığı sırasında yapılan çalışmaların etkileri ana sorunsalı oluşturmuştur. O dönemde, Almanya'da yaşanan siyasi ve toplumsal olaylar, sanat/tasarım anlamında Bauhuas gibi önemli bir tasarım okulunun temsilcilerini ve tasarım anlayışlarını Avrupa ve Amerika'ya yaymıştır. Bununla beraber, savaşların etkisiyle öne çıkan ilüstratif Romantik tarz ve Sovyet Rusya'daki Kızıl Devrim'le etkisini gösteren“Toplumcu Gerçekçilik”gibi akımlar; rejim ideolojisini simgeleyen harf karakterleri ve yenilikçi tipografik tasarımlar ile güçlü grafik imgeler, propaganda afişlerinde ağırlığını göstermiştir. Bu zaman dilimi içinde Amerika ve Almanya'da yaşanan toplumsal ve siyasal olayların, birbirleriyle etkileşimi, propaganda kültüründeki etkileri ve bunların grafik anlamda sanat/tasarım diline taşınmasının, günümüz propaganda kültürü üzerinde hem görsellik anlamında hem de yapısal anlamda ciddi bir temel oluşturduğu ve oldukça etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, contribution of wars and devastating social events to the development of humanity, as well as the destruction and distress suffered are undeniable facts. In this study, 1930-1945 era, namely the process between the Great American Depression and World War II was assessed and the propaganda activities carried out by United States of America and Germany during this era were examined, analyzed and evaluated regarding both their technical and methodological perspectives and their reflections on posters and graphic icons. The effects of the use of“New Deal”program prepared and implemented by the Roosevelt Government during the Great Depression era for the recovery of deteriorated economy and the public morale, and the rise of Nazi Party in the leadership of Hitler and the public activities during the preparation for war on the development of propaganda comprised the main problematic of this study. The political and social events in Germany during the said era spread the representatives and design concepts of Bauhaus which is such an important school of design in terms of art/design to Europe and Unites States. Additionally, trends including illustrative Romantic style which became prominent with the effects of war and“Socialist Realism”which became effective with Red October in Soviet Russia case characters which symbolize the regime ideology, innovative typographic designs and powerful graphics images demonstrated their effects on the propaganda posters. It was concluded that, during this period, the interactions of political and social events taking place in United States and Germany between each other, their effects on the propaganda culture and their migration to art/design language in the sense of graphics maintain a serious and a very effective basement for today's propaganda culture regarding both visual and structural perspectives.