Gerçeküstücü sinema: gündelik yaşamın tekinsizliği bağlamında 'Kambur Kalp' filmi
Surreal cinema: the movie 'Hunched Heart' in the context of uncanniness of daily life
  1. Tez No: 616205
  2. Yazar: KERİM EMRE ÖZERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma gündelik hayatta varolabilmenin güçlüğünü ve toplum değerlerinin insan üzerinde yarattığı baskıyı anlatmayı hedefler. Hayatın görmezden geldiğimiz tekinsiz unsurlarını görünür kılarak yaşam pratiklerimize ilişkin eleştirel bakabilmemizi sağlar. Kambur Kalp filmi, içinde gerçeküstü öğeler barındırmasıyla ülkemizde yapımına çok rastlanmayan bir anlatı üslubunu benimser. Sinemada türler ve akımlar arasında çizilen sınırları ve ortak paydaları inceler. Gerçeküstücü gerçeklik; -hem üreticisine hem de izleyicisine- çelişkilerin, karışıklıkların, paradoksların aşıldığı özgür bir düşünme ve üretme alanı sunmaktadır. Gerçeküstücülüğü inceleme fikriyle yola çıkılan bu projede amaç; çağımızın en çok rastlanan ve en görmezden gelinen gerçeğini; duygu bozukluklarını (anksiyete, depresyon vb.) görünür kılarak, problemi çözüme yöneltmektir
Özet (Çeviri)
This study aims at pointing the harshness of quotidianly existence and the pressure by social values over men. This study provides a critical gaze to the life practices by disclosing those ignored eerie aspects of the life. The film Kambur Kalp (Hunched Heart), with its surrealistic elements, adopts a narrative style that is uncommon in our country. Surrealistic reality offers both its producer and its consumer a space that overcomes contradictions, confusions, and paradoxes, in which one can think and produce freely. The goal of this project is to give visibility to the most common and the most ignored problem of our age, mood-anxiety disorders, and therefore steer the problem to the solution.