Gerçeküstücü sanatta tekinsizlik
The uncanny in surrealist art
- Tez No: 666160
- Danışmanlar: DOÇ. RUKEN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Ernst Jentsch tarafından ele alınan, daha sonra Sigmund Freud tarafından geliştirilen“Tekinsizlik”kavramının Gerçeküstücü sanatla ilişkisi kurulup irdelenmiştir. Freud'un“Tekinsiz”adlı makalesinde sözünü ettiği E. T. A. Hoffmann'ın“Kum Adam”(The Sandman) hikâyesinin analizine yer verilmiş, Onun bu hikayeden yola çıkarak irdelediği“çift(double)”,“otomatlar”ve“muğlak mekanlar”gibi tekinsiz motifler, Gerçeküstücü Sinema ve Resim örnekleri üzerinden ele alınmıştır. Bu bağlamda, Gerçeküstücü sinemanın önemli temsilcilerinden Luis Buñuel ve Salvador Dali'nin“Bir Endülüs Köpeği”ve Jan Svankmajer'in“Jabberwocky”isimli sinematik yapıtlarının detaylı bir çözümlemesi yapılmıştır. Ardından Gerçeküstücü Resim Sanatındaki tekinsiz motifler irdelenmiştir. Paula Rego, Francis Bacon, Johann Heinrich Füssli, Francisco Goya ve Zdzislaw Beksinski gibi resim sanatının farklı dönemlerinden sanatçıların yapıtları incelenip tekinsizle bağlantıları kurulmuştur. Eser Metin olarak ortaya konulmuş araştırma kapsamında üretilen çalışmalar“tekinsizlik”kavramı etrafında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship of the concept of the“Uncanny”, first used by Ernst Jentsch and later developed by Sigmund Freud, with Surrealist art was examined in this study. E. T. A Hoffman's story“The Sandman”, which Freud mentioned in his article“The Uncanny”, was examined. In this sense, the uncanny motifs such as“double”,“automatons”and“ambiguous spaces”that he examined based on this story were discussed through Surrealist Cinema and Painting samples. In this regard, a detailed analysis of the cinematic works named“An Andalusian Dog”by Luis Buñuel and Salvador Dali and“Jabberwocky”by Jan Svankmajer was made. Then, the uncanny motifs in Surrealist Painting Art were analyzed. The works of artists from various painting periods such as Paula Rego, Francis Bacon, Johann Heinrich Füssli, Francisco Goya and Zdzislaw Beksinski were examined and their relation with the uncanny was established. The studies within the scope of this study were explained around the concept of“uncanny”.