Sanayi yatırımcılarının devlet teşviklerinden yararlanma aşamasında karşılaştıkları zorlukların incelenmesi: Adana ili örneği
Investigation of the challenges of industrial investors in the process of benefit from state incentives: The case of Adana
- Tez No: 616320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hedefi, ekonomik refah seviyelerini yükseltmektir. Ülkeler refah seviyelerini yükseltmek için mevcut kaynaklarıyla doğru orantılı olarak ekonomik kalkınma planları hazırlar ve ihtiyaçları doğrultusunda maksimum fayda sağlayacak şekilde bu planları uygularlar. Ülkemizde ise kalkınma planlarının içerisinde yer alan yatırım teşvikleri, genel ekonomi politikasının en önemli uygulama dinamiklerinden biridir. Türkiye'deki yatırım teşvik politikalarının temel hedefleri yatırım ve üretimi artırmak, ihracatı desteklemek, uluslararası rakiplere karşı rekabet gücü kazanmaktır. Bununla beraber diğer hedefler yabancı sermayeyi ülkeye çekmek, ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, bölgesel dengesizlikleri gidermek, girişimci riskini azaltmaktır. Teknolojik olarak hızla gelişen dünyada araştırma-geliştirme yatırımlarını artırarak teknolojik gelişmeyi sağlamak veya hızlandırmak, nitelikli insan kaynağı oluşturmak, kalite ve verimlilik artışı sağlamak, KOBİ'leri desteklemek, yarım kalmış yatırımların tamamlanması gibi çok çeşitli amaçların bir veya birkaçına ya da tamamına ulaşmaya çalışmaktır. Özellikle üretimi artırmak amacıyla imalat sanayi sektöründeki teşvikler yatırımcıya olumlu ölçüde katkı sağlamaktadır. Ancak yatırım teşviklerinden yararlanan sanayi sektörü yatırımcıları, bu teşviklerden yararlanma aşamasında doğan bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu çalışmada bu sorunları, sorunların nedenlerini, sonuçlarını ve çözüm önerilerini araştırmak üzere Adana İli'nde sağlanan tüm teşvik sistemleri ve uygulamaları bağlamında incelenmesi hedeflenmiştir. Devlet teşviklerinin yatırımcı üzerindeki performansı değerlendirilmiş ve karşılaştıkları zorluklar başlıklar altında belirlenmiştir. Adana Sanayi Odası'na kayıtlı olan sanayi yatırımcılarıyla anket yapılmış, katılımcı yatırımcıların devlet teşviklerine karşı tutumu ve sorunların bulguları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the goal of developed and developing countries is to increase their economic welfare levels. Countries prepare economic development plans in direct proportion to their available resources to increase their welfare levels and implement them in a manner that will provide maximum benefit in line with their needs. In our country, investment incentives included in the development plans are one of the most important application dynamics of the general economic policy. to increase investment and production in Turkey main objective of the investment incentive policies to support exports, it is to gain competitiveness against international rivals. However, other targets are to attract foreign capital to the country, accelerate economic development, eliminate regional imbalances and reduce entrepreneurial risk. In the rapidly developing world in the technologically developing world, by increasing the research and development investments, to achieve or accelerate the technological development, to create qualified human resources, to increase the quality and efficiency, to support SMEs, to try to reach one or more of the various objectives such as completing unfinished investments. Incentives in the manufacturing industry sector contribute positively to the investor, especially in order to increase production. However, industrial sector investors, who benefit from investment incentives, may face some problems arising from the use of these incentives. In this study, it is aimed to examine these problems in the context of all incentive systems and applications provided in Adana Province to investigate the causes, consequences and solution suggestions of these problems. The performance of government incentives on investors was evaluated and the difficulties they faced were identified under the headings. A survey was conducted with the industrial investors registered in Adana Chamber of Industry, and the attitude of the participant investors towards government incentives and the findings of the problems were determined.