Üniversite öğrencilerinin marka değeri algılarının incelenmesi: Bir fast food markası örneği
- Tez No: 616435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜL BİLGİNER ÖZSAATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde işletmeler, zorlu rekabet ortamında varlıklarını sürdürmek ve rekabet avantajı elde edebilmek için marka değeri yaratmaya büyük gayret sarf etmektedir. Bu nedenle işletmeler için marka değerinin belirlenmesi ve buna etki edebilen unsurların tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, fastfood sektörü tüketicilerinin marka değeri algılarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Mersin Üniversitesinde öğrenim gören 392 öğrencinin katılımı ile bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket kullanılarak toplanmış ve SPSS 24.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, üniversite öğrencilerinin genel marka değeri algısı“orta”düzeydedir. Öğrencilerin marka değeri algıları cinsiyet ve aile aylık geliri değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca marka tüketim süresi ve tüketim sıklığına göre öğrencilerin marka değeri algıları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında, uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies are making great efforts to create brand value in order to maintain their existence and gain competitive advantage in a challenging competitive environment. For this reason, it is very important for companies to determine their brand's value and factors that can affect it. The aim of this study is to investigate brand value perceptions of fast food consumers. For this purpose, a research was applied with the participation of 392 students studying at Mersin University. Research data were collected using a questionnaire and analyzed through SPSS 24.0 program. As a result of the research, the general brand value perception of university students is“moderate”. Students' brand value perceptions differ statistically according to gender and family monthly income. In addition, there is a statistically significant difference between students brand value perceptionsa ccording to brand consumption duration and consumption frequency. In the light of the results of the research, suggestions were made for the practitioners and researchers.