İş ve aile yaşamında çatışma ile iş doyumu ilişkisi: Medya çalışanları üzerine bir araştırma
Relation of work and family life conflict and job satisfaction: Research on media professionals
- Tez No: 616451
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İş kişinin ekonomik olarak hayatını idame ettirebilmesi için yapması gereken zorunlu bir faaliyettir. Kişinin işine karşı olumlu duygular beslemesi hem örgütlerin hem de kişilerin faydasınadır. Ancak kişinin işinden memnun olmadığı, doyum sağlayamadığı zamanlar olmaktadır. Doyumdaki azalmanın nedeni işten ve kişiden kaynaklanabileceği gibi iş dışı çevresinden de kaynaklanabilmektedir. Kişinin iş dışı çevresinde zamanını geçirdiği alan ailedir. Bu nedenle iş ve aile çatışması, örgütler, kişiler ve aileleri için önemli bir olgudur. İş-aile çatışması hem iş hem de aileden kaynaklanabilmektedir. Çalışmamızda esas olarak işten kaynaklanan iş-aile çatışması konu edilmiştir. Ailenin beklentileri ve aileye karşı sorumluluklar işten kaynaklanan aksaklıklar; iş yükü, talepler ve stresörler nedeniyle etkilenmekte ve kişinin aile içindeki rolünü gerçekleştirme kabiliyetini kısıtlamaktadır. Çalışmada kişilerin işlerindeki doyumunu nelerin etkilediği, iş-aile çatışmasına nelerin sebep olduğu ve ne gibi sonuçlar doğurduğu ele alınmış ve iş-aile çatışması ile iş doyumu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Medya çalışanları üzerinde yapılan araştırma sonucunda, çalışanların yaşadıkları iş-aile çatışması ile iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Work is an obligatory activity for an individual to sustain his/her life economically. It is in the interest of both organizations and individuals to have positive feelings towards his/her work. However, there are times when the person is not satisfied with his/her job. This dissatisfaction can be caused by work and person as well as by non-work environment. The area where one spends his/her time outside of work is family. Therefore, work-family conflict is an important phenomenon for organizations, individuals, and their families. Work-family conflict can arise from both work and family. In our study, work-family conflict that is mainly caused by work is discussed. Expectations of the family and responsibilities towards the family are influenced by the workload, demands. and stressors and limit the ability of a person to perform his/her role in the family. This study investigates factors affecting the satisfaction of people in their work, the causes and consequences of the work-family conflict, and the relationship between work-family conflict and job satisfaction. As a result of the research conducted on media employees, a significant relationship was not found between job-family conflict and job satisfaction.