İngilizce okutmanlarının işyerinde enformel öğrenme örüntüleri
Informal workplace learning patterns of English language instructors
  1. Tez No: 616455
  2. Yazar: DİLEK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, İngilizce okutmanlarının iş yerinde katıldıkları enformel öğrenme etkinliklerinin neler olduğunun, nasıl ve hangi yollarla gerçekleştiğinin, hangi çevresel faktörlerden etkilendiğinin, kişilik özelliklerinin bu öğrenme etkinliklerine katılımı ne kadar artırdığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve SPSS paket programında çözümlenmiş, bulgular ANOVA tekniği kullanılarak betimlenmiştir. Araştırmanın veri kaynaklarını, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Yabancı Diller Yüksekokulunda görev yapan 110 okutman oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla Lohman'a ait İş Yerinde Enformel Öğrenme Anket formu kullanılmıştır. Bu anket formunda ilki demografik verilerin elde edilmesine yönelik olmak üzere dört bölüm yer almıştır. Geriye kalan üç bölüm ise Enformel Öğrenme Etkinlikleri, Enformel Öğrenmeyi Kısıtlayan Çevresel Faktörler ve Enformel Öğrenmeye Katılımı Artıran Kişilik Özellikleri şeklinde sıralanmaktadır. Anket formunda, katılımcıların on iki adet soruyu, her birinin altında yer alan sekiz adet enformel öğrenme etkinliğini 5li likert tipi seçenekle değerlendirerek cevaplamaları istenmiştir. Ayrıca anket formunda likert tipi olanlar dışında her biri bir bölümde olmak üzere, katılımcıların ilave görüşlerini belirtebilecekleri açık uçlu sorular yer almıştır. Katılımcıların bu sorulara verdikleri yanıtlar da tematik olarak incelenmiş, ortak konu başlıkları altında toplanmıştır. Araştırmada; okutmanların, deneyim, cinsiyet ve uyruğa bağlı bazı farklılıklar sergilemekle beraber başta“internet araştırması yapmak”olmak üzere“başkalarıyla konuşmak”,“başkalarıyla iş birliği yapmak”ve“başkalarıyla kaynak ve materyal paylaşmak”gibi sosyal öğrenmeye ilişkin enformel öğrenme etkinliklerini sıklıkla kullandıkları,“vakitsizlik”,“iş yükü”ve“farklı programlara sahip olma”gibi durumların enformel öğrenmeye katılımı en çok kısıtlayan faktörler olduğu, kişilik özelliklerine ilişkin olarak ise anket formunda sorgulanan kişilik özelliklerinin en çok“başkalarıyla konuşma”etkinliğine katılımı artırırken en az“mesleki dergi ve makaleler okuma”ya etki ettiği, ilaveten belirtilmiş kişilik özellikleri arasında ise“meraklılık”,“sosyal olma”,“ilgi”ve“isteklilik”gibi özelliklerin enformel öğrenme üzerinde çok etkili olduğu saptanmıştır. Yaşam boyu süren, maliyetsiz ve gönüllülük esasına dayalı, iş yeri öğrenmelerinin büyük bölümünü oluşturan enformel öğrenmenin daha fazla gerçekleşmesi için, işyeri koşullarının iyileştirilmesinin, okutmanların çalışma yoğunluklarının azaltılmasının, ders saatlerinin sosyal etkileşimi artıracak şekilde düzenlenmesinin daha iyi sonuçlar getireceği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine what kind of informal learning activities English instructors engage in their workplace, how and in what ways informal learning occurs, which environmental factors inhibit informal learning and which personal characteristics enhance motivation to engage in given informal learning activities. The research was carried out by means of quantitative research and analyzed in SPSS package program using ANOVA description technique. 110 instructors who work in Ankara Yıldırım Beyazıt University School of Foreign Languages constitute the data sources of this research. In order to collect data, Lohman's Informal Workplace Learning Survey was used. There were four sections first of which was to gather demographic information. The other three sections are Informal Learning Activities, Environmental Factors Inhibiting Informal Learning and Personal Characteristics Enhancing Informal Learning, respectively. The participants are asked to evaluate eight informal learning activities using a likert type scale under each of the twelve questions. In each section, except for the likert type questions, there are also open-ended questions to get participants' additional ideas. The answers that participants gave in these parts are analyzed thematically and put together under some common titles/ideas. It was discovered in the study that besides having some differences in terms of experience, gender and nationality while engaging in informal learning activities, instructors prefer“doing internet research”the most, followed by some social learning activities like“talking to others”,“collaborating with others”and“sharing materials and sources with others”frequently. Moreover, it was also discovered that“lack of time”,“heavy workload”and“having different schedules”are the main environmental factors to inhibit informal learning. The personal characteristics that are questioned in the survey were discovered to enhance“talking to others”the most while enhancing“scanning professional magazines and the journals”the least. In addition,“curiosity”,“being social”,“interest”and“willingness”were found out as the most frequent answers that participants gave in additional ideas part. It is put forth that improving workplace conditions, decreasing instructors' workload and rearranging instructors' schedules in a way to increase social interaction might bring better results in order to have greater and better informal learning which is lifelong, cost-free, voluntary and that constitutes a great extent of all workplace learning.