Benign uterin hastalıklar nedeniyle yapılan histerektomilerde vajinal - laparoskopik - abdominal histerektomi yöntemlerinin karşılaştırılması
Benign uterin hastaliklar nedeniyle yapilan histerektomilerde vajinal - laparoskopik - abdominal histerektomi yöntemlerinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 616497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Histerektomi, kadınlar arasında yapılan en yaygın nonobstetrik cerrahi prosedürdür. Gelişen teknoloji ve artan klinik deneyim ile farklı histerektomi yöntemleri ve bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde benign uterin hastalıklar nedeniyle yapılan histerektomilerde uygulanan vajinal - laparoskopik - abdominal histerektomi yöntemlerini kıyaslayarak en uygun histerektomi tekniğinin bulunması ve bu üç yönteme ooferektomi eklenmesinin morbidite üzerine etkisini araştırmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel olarak planlanan çalışmaya kliniğimizde Ocak 2016 - Ağustos 2018 yılları arasında benign uterin hastalıklar nedeniyle histerektomi yapılan 91'i vajinal histerektomi, 100'ü laparoskopik histerektomi, 100'ü abdominal histerektomi olmak üzere toplam 291 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif – peroperatif – postoperatif yönetim ve takip parametrelerine, geçmiş arşiv dosyaları taranarak ve hastanemizin klinik işletim sistemi olan Sarus'tan araştırılarak ulaşıldı. Hastalar, demografik özellikleri, komplikasyon, hemoglobin (HB) değişimi, postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı, hastanede kalış süreleri, maliyet, operasyon süreleri, re-operasyon ve postoperatif yoğun bakım ihtiyacı açısından karşılaştırılmıştır. Histerektomiye ooferektomi eklenmesinin morbidite üzerine etkisi araştırılmıştır. BULGULAR: Vajinal histerektomi grubunun yaş ortalamaları, abdominal histerektomi ve laparoskopik histerektomi gruplarından yüksek bulunmuştur (p:0.000; p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: Hysterectomy is the most common nonobstetric surgical procedure among women. Different hysterectomy methods have been developed with developing technology and increasing clinical experience and the advantages and disadvantages of these methods have been better understood. In this study, we aimed to find the most appropriate hysterectomy technique by comparing vaginal - laparoscopic - abdominal hysterectomy methods in hysterectomies performed for benign uterine diseases in Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and we investigated the effect of adding ooferectomy to these three hysterectomy methods on morbidity. MATERIAL AND METHOD: This study is a cross - sectional study and includes 291 patients (91 vaginal hysterectomy, 100 laparoscopic hysterectomy, 100 abdominal hysterectomy) who underwent hysterectomy for benign uterine diseases between January 2016 and August 2018. Preoperative - peroperative - postoperative parameters of the patients were obtained by scanning the historical archive files and investigating the clinical operating system of our hospital: Sarus. Three groups of patients who underwent hysterectomy were compared in terms of demographic characteristics, complications, hemoglobin (HB) change, postoperative blood transfusion requirement, length of hospital stay, cost, operation time, re-operation and postoperative intensive care. The effect of oophorectomy on these three hysterectomy methods on morbidity was investigated. RESULTS: The mean age of vaginal hysterectomy group was higher than abdominal hysterectomy and laparoscopic hysterectomy groups (p: 0.000; p 0.05).