Kırgız Türkçesinde pekiştirici unsurlar
Intensifier elements of Kyrgyz language
  1. Tez No: 616514
  2. Yazar: MERYEM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ARIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kırgız Türkçesinde pekiştirici unsurların incelendiği bu çalışmanın giriş bölümünde ele alınan konunun ne olduğu ile pekiştirme kavramı açıklanmıştır. Ayrıca araştırmanın önemi, sınırlılıkları, araştırma yöntemleri ve konuyla ilgili önceki çalışmalara değinilmiştir. İkinci bölümde Kırgız Türkçesi ve bu alanda yapılan gramer çalışmaları hakkında genel bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde ise konu detaylarıyla ele alınmış, taranan Kırgız Türkçesi metinlerinden elde edilen örnekler, Eklerle Yapılan Pekiştirmeler, Edatlarla Yapılan Pekiştirmeler, Kelimelerle Yapılan Pekiştirmeler, Kelime Gruplarıyla Yapılan Pekiştirmeler olmak üzere dört başlıkta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introductory part of this study, where the reinforcing elements in Kyrgyz Turkish are examined, what is the subject discussed and the concept of reinforcement is explained. In addition, the importance of the research, limitations, research methods and previous studies on the subject are mentioned. In the second part, general informationis given about Kyrgyz Turkish and its grammar studies. In the examination section, the subject details have been discussed and the samples obtained from the scanned Kyrgyz Turkish texts have been processed under the titles of The Reinforcement with The Affixes, The Reinforcement with The Prepositions, The Reinforcements with Words and The Reinforsement with Words Group.