Hemşirelerin kurumsal bağlılıklarının değişime karşı tutumları üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of organizational commitment of nurses to attitudes against change
  1. Tez No: 616519
  2. Yazar: NURCAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KOCA KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin kurumsal bağlılıklarını ve değişime karşı tutumlarını belirlemek ve bağlılık durumlarının değişime karşı tutumları üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde ve iki kamu hastanesinde görev yapan 925 hemşire, örneklemini ise çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 279 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri,“Bilgi Formu”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği-ÖBÖ”ve“Değişime Karşı Tutum Ölçeği-DKTÖ”ile toplandı. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlanmak için sayı-yüzde; demografik özelliklerle ölçek puan ortalamaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için t testi, ki kare testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskall Wallis testi, Mann Whitney U testi; iki ölçek ortalama puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 33,37±7.36, %45,5'inin 30-39 yaş arasında, %91,8'inin kadın, %71,7'sinin evli, %49,1'inin lisans mezunu, %55,6'sının servis hemşiresi olduğu, %71,7'sinin haftalık 40 saatten fazla çalıştığı, %76'sının gündüz ve gece çalıştığı saptandı. Hemşirelerin ÖBÖ'den aldıkları puan ortalamasının 3,09±0,53; orta düzeyde bağlılıklarının olduğu saptandı. Hemşirelerin DKTÖ'den aldıkları puan ortalamasının 60,40±11,79 olduğu ve değişime karşı tutumlarının olumlu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was designed to determine organizational commitments and attitudes against change of nurses and to examine the impact on attitudes against change of commitments status of nurses. Method: The universe of the research composed of 925 nurses, who work in a university hospital and two public hospitals, and the sample of the research 279 nurses who agreed to participate in the study as voluntary. The data of the research was collected with“Information Form”,“Organizational Commitment Scale-OCS”and“Attitude Against Change Scale-AACS”. The analysis of data were evaluated by using numbers, percentages to define demographic characteristics; to assess the relationship between demographic characteristics with scale score averages t test, chi-square test, one way variance analysis, Kruskall Wallis test, Mann-Whitney U test; correlation analysis to examine the relationship between mean of the scales and linear regression analysis. Results: When personal and professional variables of nurses were examined; age mean of nurses 33,37±7,36, it was seen that most of them were between 30-39 ages (45,5%), females (91,8%), married (71,7%), postgraduates (49,1%), clinical nurses (55,6%) and were working more than 40 hours in a week (71,7%), were working day and night (76%). Nurses' score averages obtained 3,09±0,53 from OCS and organizational commitments of nurses was found to be medium level. Nurses' score averages obtained 60,40±11,79 from AACS and nurses attitude against change was revealed to be inclined more positive.