Sağlık Bakanlığına bağlı döner sermaye işletmelerinde Sayıştay denetim bulgularının analizi ve çözüm önerileri
Analysis of audit findings of the court of auditors and solution proposals in revolving fund enterprises under the Ministry of Health
  1. Tez No: 616520
  2. Yazar: MERDAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkemizde kamu sağlık sektörüne ayrılan ödenekler ülkemizin sosyal ve ekonomik durumuna bağlı olarak sürekli artmaktadır. Diğer yandan ise başta acil ve kesintisiz hizmetler olmak üzere kendine has özellikleri olan kamu sağlık sektöründe maliyetlerinde sürekli artması sonucu, bu alan için ayrılan payların ne kadar etkili, ekonomik ve verimli kullanılıp kullanılmadığı da paydaşlarca sorgulanmaktadır. Kaynakların belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda verimli kullanılıp kullanılmadığı ise mevzuatlara göre iç ve dış denetçiler tarafından denetlenmektedir. Ülkemizde kamu sektörünün dış denetimi ise kaynağını Anayasa ve yasalardan alan Sayıştay tarafından yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, sağlık hizmetlerinin sunumunda büyük role sahip, her biri bir döner sermaye işletmesi olan sağlık tesislerinde Sayıştay tarafından gerçekleştirilen düzenlilik denetimlerinin incelenerek kurumca çözüme kavuşturulan bulgular ile çözüm üretilemeyen bulguların incelemesinin yapılması, çözüm üretilemeyen bulguların nedenlerinin araştırılarak görüş ve önerilerde bulunulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 2012-2017 yılı denetim raporlarını kapsayan düzenlilik denetim raporları kıyaslama yöntemi ve literatür taraması yöntemi ile değerlendirilmiş sonuç olarak Kamu Haznedarlığı Genel Tebliği kaynaklı olan bulgu, kira gelirlerinin tahakkuk ve muhasebeleşmesine ilişkin olan bulgular, kira sözleşmelerine ait damga ve teminat işlemlerine ait bulgu, maddi olmayan duran varlık amortismanının ve yasal payların hatalı hesaplanması gibi birçok bulgu çözüme kavuşturulurken; alacaklara, stoklara, maddi duran varlıklara ve gelir kalemleri başlığı altındaki birçok bulgu ise mevzuatsal, bilişim sistemlerinin entegre olmaması ve personel kaynaklı nedenlerle çözüme kavuşturulamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The appropriations allocated to the public health sector in our country are constantly increasing depending on the social and economic situation of our country. On the other hand, as a result of the continuous increase in costs in the public health sector, which has its own characteristics, especially in emergency and uninterrupted services, it is also questioned by the stakeholders whether the shares allocated for this field are used effectively or economically and efficiently. The usage of the resources effectively or not in terms of objectives and targets specified by legislation is audited by internal and external auditers. In our country, the external audit of the public sector is taken into consideration by the Court of Accounts,which founds upon the Constitution and laws. The aims of this study are to make an examination about the findings solved by the institution and the findings that can not be solved by examining regularity audits carried out by the Court of Accounts in health facilities, each of which is circulating capital enterprise and also to propose solutions and render opinions by making a study about the reasons of the findings that can not be solved. For this purpose, regularity audit reports covering 2012-2017 audit reports were evaluated by comparison method and literature review method. While many findings sourced by General Communique of Public Treasury such as incorrect calculation of intangible fixed assets depreciation and legal shares are resolved; Many findings under the title of receivables, stocks, tangible fixed assets and income items were found not to be solved due to lack of integration of legislative, information systems and personnel related reasons.