Hastanelerde yönetim ve organizasyon sorunları
The managerial and organizational problems in hospitals
- Tez No: 61159
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUD ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tarihi gelişim içinde en eski organizasyonlardan olan hastaneler, aynı zamanda zamanımızın tipik karmaşık organizasyortlanndandır. Hastaneleri diğer organizasyonlar yanında daha önemli hale getiren bir takım özellikleri nedeniyle hastanelerin bilimsel yönetim anlayışıyla ele alınması ve yönetilmeleri gerekmektedir. Hastanelerde bir takım yönetim ve organizasyon sorunları mevcuttur. Türkiye sağlık sistemi, alt sistemi konumunda olan hastaneler için bazı sorunlar oluşturmaktadır: Hasta sevk zincirindeki bozukluk, fiziki alt yapı ile personel yetersizliği yanında bunların dağılımlarında görülen dengesizlik, etkin bir denetim ve değerlendirme mekanizmasının kurulamamış olması ve kaynak yetersizlikleri bu sorunlardan bazılarıdır. Hastanelerimizde iş bölümü ve uzmanlaşmadan yeterince yararlanılamaması, yetki ve sorumluluğun denk olmaması, iş tanımlarının ve ilişkilerinin belirsizliği, yönetime katılımın olmayışı, örgütsel çatışma ve matriks yapıdan kaynaklanan bir takım organizasyon sorunları da mevcuttur. Hastanelerdeki yönetim ve organizasyon sorunlarının çözümü; bilimsel yönetim anlayışına sahip yöneticilerin, sağlık sisteminin her kademesinde yönetim görevine getirilmeleri ile uygulayacakları istikrarlı sağlık yönetim politikaları sayesinde mümkündük.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospitals, one of the oldest organizations through the historical development are one of the typical complex organizations of today. Since some features enhance the importance of hospitals, they should be dealed with and managed by the scientific management approach. There are some managerial and organizational problems in hospitals. Turkish Health System creates some problems for hospitals which are its subsystem. The disorder in patient conveyor chain, the insufficient infrastructure and personnel and their imbalence distributions, the absence of an efficient control and evaluations mechanism and the insufficient resources are some of those problems. Furthermore, there are another organizational problems like not benefitting from labor specilization and expertness sufficiently, the imbalances between authority and responsibility, the uncertainity of job descriptions and relationships, the absence of participations to the management, the organizational conflict and the problems due to the matrix structure. The managerial and organizational problems in hospitals can be solved only by assigning those managers who have scientific management notions to the each level of health system management and by applying stable health management policies.