The effect of existential anxieties on emotions & fellings
Varoluşsal kaygıların duygular & hisler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 616540
  2. Yazar: DİCLE ROJDA TASMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Varoluşçuluk, insan varoluşunun özünün, değerinin ve anlamının felsefesidir (Panza ve Gale, 2008). Varoluşçuluk bakış açısına göre, varoluşsal kaygılar (ölüm, özgürlük, yalıtım ve anlamsızlık), insanın dünyadaki varoluşunun kaçınılmaz bir parçasıdır (Yalom, 1980). Varoluşsal kaygılar ve duygular insan yaşamında önemli bir role sahip olduklarından, bu çalışmanın ana odağını oluşturmaktadırlar. Birçok varoluşçu, duygular (Kierkegaard, 1980/1844; Sartre, 1993/1948) ve varoluşsal kaygılar (Heidegger, 1962/1927; Yalom, 1980) hakkında konuşmalarına rağmen, dört varoluşsal kaygının duygular üzerindeki etkisi üzerine neredeyse hiçbir ampirik çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla, mevcut çalışmanın temel amacı varoluşsal kaygıların (ölüm, özgürlük, yalıtım ve anlamsızlık) duygular/hisler üzerindeki olası etkilerini saptamaktır. İlk olarak, duygu ve his kelimelerini tanımlamak için, Türkçe duygu ve his kelimelerinin sözlük çalışması yapılmıştır. Ayrıca 1. Pilot Çalışma'da katılımcıların varoluşsal kaygı metinleriyle ilgili neler hissettikleri hakkında açık uçlu bir soru sorulmuştur. Alanyazın, sözlük çalışması ve 1. Pilot Çalışma'nın içerik analizi dikkate alınarak Duygular/Hisler Ölçeği için 47 farklı Türkçe duygu/his kelimesi seçilmiştir. Daha sonra, 47 maddenin faktörlenebilirliği incelenmiştir. Buna göre, 30 madde negatif duygu/his skoru, 14 madde pozitif duygu/his skoru olarak kullanılmıştır. Daha sonra, farklı varoluşsal kaygıların farklı resimlerin beğenirliğini etkileyip etkilemeyeceğini görmek için 2. Pilot Çalışma yapılmıştır. Varoluşsal kaygı metinlerini okuduktan sonra, katılımcılardan her bir kaygı kavramı ve her kaygının karşıt kavramı hakkında zihinlerinde ne tür bir fotoğraf, resim veya grafik oluştuğunu tanımlamaları istenmiştir. Katılımcıların cevapları dikkate alınarak 3 farklı kategoriye (her kategori için 3 resim) göre 9 farklı resim seçilmiştir. İnsan figürleri, soyut ve doğa manzaralı resimler 3 farklı kategori olarak kullanılmıştır. Son olarak, ana çalışmada varoluşsal kaygı türlerinin duygu/his ve resim beğeni puanları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ancak varoluşsal kaygı koşullarına göre ne duygu/his ne de resim beğenme skorları önemli ölçüde değişmemiştir. Bu sonuçların olası nedenleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Existentialism is the philosophy of the essence of human existence, its value, and its meaning (Panza & Gale, 2008). From the perspective of existentialism, existential anxieties (death, freedom, isolation, and meaninglessness) are specific intrinsic properties that are an unavoidable part of the human being's existence in the world (Yalom, 1980). Since both existential anxieties and emotions play significant role in human life, they are the main focus of the present study. Even though many existentialists talked about emotions (e.g., Kierkegaard, 1980/1844; Sartre, 1993/1948) and existential anxieties (e.g., Heidegger, 1962/1927; Yalom, 1980), there appeared almost no empirical study on the effects of those four existential anxieties on emotions. Thus, the main purpose of the present study to find out the effects of existential anxieties (death, freedom, isolation, and meaninglessness) on emotions/feelings. First, in order to identify emotion and feeling words, lexicography of Turkish emotion and feeling words made in the dictionary study. Also, in Pilot Study 1, an open-ended question about participants' feelings about the existential anxiety texts were asked. By taking into consideration the literature, dictionary study, and content analysis of Pilot Study 1, 47 different Turkish emotion/feeling words were selected for the Emotions/Feelings Scale. Then, the factorability of the 47 items was examined. Accordingly, 30 items were used as a negative emotions/feelings score and 14 items were used a positive emotions/feelings scores. Second, in order to see whether different existential anxieties will affect the likings of different paintings, the Pilot Study 2 was conducted. After reading existential anxiety texts, participants were asked to write down what kind of photo, picture, or graphic they visualized in their mind about each concept of anxiety and also, the opposite concept of each anxiety. By taking into consideration the participants' responses, 9 different paintings were selected according to 3 different categories (3 for each category). Paintings that include human figures, abstract, and nature paintings were used as 3 different categories. Finally, in the main study, the effect of type of existential anxieties on emotions/feelings and painting liking scores were examined. However, neither emotions/feelings nor the painting liking scores were significantly changed according to existential anxiety conditions. The possible reasons for these results were discussed.