Etiyopya'da etnik ayrımcılık
Ethnic crises in Ethiopia
- Tez No: 616541
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı Etiyopya'nın Ogaden bölgesinde yaşanan etnik ayrımcılığın incelenmesidir. Araştırma katılımcıları Ogaden bölgesinde yaşayan 45 kadın, 41 erkek ve 13 cinsiyetini belirtmek istemeyen kişilerdir. Katılımcıların % 28,3'ü doktora, % 25,3'ü lisans, % 23,2'si yüksek lisans ve % 23,2'si ortaöğretim düzeyinde eğitim seviyesine sahiptir. Araştırmada veri toplama kişisel bilgi formu, kollektif kimliğin önemi ölçeği ve algılanan ayrımcılık ölçeği kullanımıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğunun test edilmesi amacıyla ShapiroWilk testi kullanılmıştır. Normal dağılım ile uygunluk gösterenler değişkenler ortalama±standart sapma ile verilmiş olup, üç ya da daha fazla grup karşılaştırmalarında varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS 22.0 programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to find historical ethnic discrimination in the Ogaden region of Ethiopia. Research women are born to Ogaden 45 women, 41 men and 13 people who do not want to specify gender. 28.3% of the preparatory programs were doctoral, 25.3% were undergraduate, 23.2% were master and 23.2% were at secondary education level. In the study, the data collection personal information formula is the scale of importance of the collective identity and the perceived discrimination scale. Shapiro-Wilk test where the variables are tested for normal distribution. The variables that are compatible with the normal distribution are given with mean ± standard deviation, and variance analysis (ANOVA) in groups of three or more groups. The relationships between the variables were evaluated with Pearson correlation coefficient. It is in IBM SPSS 22.0 program.