Türkiye'de bütünleşik kıyı alanları yönetimi
Integrated coastal zone management in Turkey
- Tez No: 616562
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
TÜRKİYE'DE BÜTÜNLEŞİK KIYI ALANLARI YÖNETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihat ÖZBAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2015 ÖZET Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi, 1970'lerin ikinci yarısından sonra Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler ile Avrupa Birliği tarafından imzalanan Barselona sözleşmesi ile gündeme gelen ve özellikle de 1992 yılında Rio'da gerçekleştirilen Konferans sonrasında yeni bir boyut kazanmıştır. Türkiye'de hızlı nüfus artışı ve bunun neticesinde yeni iş olanakları bulabilmek için kıyı bölgelerine doğru gerçekleşen göçlerin neticesinde yaşanan plansız ve programsız gelişmeler, bu bölgelerde hayatını devam ettirmek isteyen tüm canlılar için gerekli olan doğal ortamı tahrip etmektedir. Zengin bir potansiyele sahip kıyılara talep her geçen gün artmakta, turizm ve endüstri yatırımlarından doğan rant ve kazanımlar geri dönüşümü mümkün olmayan zararları beraberinde getirmektedir. Bu sorunları henüz oluşmadan engelleyebilmek için bir kıyı alanı yönetimi mekanizmasının kurulması gereklidir. Bu çalışmada kıyı ile ilgili temel kavramlar, kıyı alanlarında yaşanan problemler, kıyıya etki eden çevresel baskılar ile Türkiye'de kıyı üzerinde yetkili ve sorumlu olan kamu kuruluşları ve ayrıca bunların mevcut idari ve kurumsal yaklaşımların yenilenmesi gerektiği, uygulamaya yönelik tedbirlerin alınması ve kıyı yönetimi politikalarının oluşturulması gerektiği hususuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTEGRATED COASTAL ZONE MANAGEMENT IN TURKEY (M. Sc. Thesis) Nihat ÖZBAL GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES June 2015 ABSTRACT Integrated Coastal Zone Management has gained a new dimension after the second half of the 1970s, especially after the Conference held in Rio in 1992 which came up with Barcelona Contract signed by European Union and the countries bordering Mediterranean. As a result of the rapid population growth in Turkey and the migrations towards the coastal regions to find new job opportunities caused by this growth have been destroying the natural environment necessary for all kinds of creatures that want to continue their lives in this region. The demand for the coasts which have a rich potential increases every passing day; rent and gains emerging from the tourism and industry bring with it the harms that are impossible to retrieve. Together with the basic concepts about coasts problems taking place on the coasts, environmental factors affecting the coasts; the public institutions which are authorized and responsible for the coasts and the need for the renewal of the existing institutional and administrative approaches of these institutions, the necessity of constituting coastal management policies and taking precautions intended to application are mentioned in this study.