Yeşilçam'da kural dışı bir yıldız: Sadri Alışık
An exceptional star in Yeşilçam: Sadri Alışık
  1. Tez No: 616610
  2. Yazar: ÖZDEN SEVGİ DİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN PAÇA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde Sadri Alışık'ın 1944'ten 1994'e kadar süren sinema kariyeri incelenmiştir. Sadri Alışık Yeşilçam'ın yıldız sistemi içinde kural dışı bir yıldızdır. Film yapımını ticari kaygıların yönlendirdiği, formüllere ve şablonlara dayalı, tutan filmlerin ve konuların sürekli tekrarlandığı Yeşilçam sinemasında yıldızlar da sürekli kendilerini tekrarlamak durumunda kalmış, belirli rol kalıplarının dışına çıkamamışlardır. Sadri Alışık, kategorik roller oynamaması, farklı film türlerinde farklı karakterleri canlandırabilmesiyle dönemin yıldızlarından ayrılır. Yıldızların seyirciye filmden filme değişmeyecek birtakım özellikler vadetmeleri filmlerin ticari başarısının garantilenmesi için gereklidir. Sadri Alışık, diğer Yeşilçam yıldızlarının aksine seyirciye oynadığı belirli bir karakter tipini ya da film türünü vadetmez. Bunun yerine canlandırdığı farklı niteliklerdeki karakterlerin hepsinde ortaya çıkan birtakım kişilik özellikleri ve Alışık'ın kendine has performans tarzı onun yıldız kimliğinin değişmez öğeleri olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Sadri Alışık's film career, which lasted from 1944 to 1994, was examined. Sadri Alışık is an exceptional star in Yesilcam cinema's star system. In Yesilcam cinema, which is directed by commercial concerns, based on formulas and templates, and in which commercially successful films repeated constantly, the stars have also had to repeat themselves and could not go beyond certain role patterns. Sadri Alışık differs from the stars of the time in that he does not play categorical roles and can play different characters in different genres. It is necessary for stars to provide the audience with certain features that will not change from film to film, in order to ensure the commercial success of the films. Unlike other Yesilcam stars, Sadri Alışık does not promise a certain character type or film genre to the audience. Instead, a number of personality traits that emerge in all of the different characters he portrays and the unique performance style of Alışık appear as invariant elements of his star identity.