Bilgi paylaşımının işyerindeki etik dışı (olumsuz) davranışlar üzerindeki etkisi
The effect of knowledge sharing on unethical behavior in the workplace
- Tez No: 616611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TAŞTAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz işletmeleri açısından en önemli kaynaklardan biri bilgidir. Bunun yanında işletmedeki tüm birimler arasında bilginin transfer edilmesi olarak ifade edilen bilgi paylaşımı, hedeflerin gerçekleştirilmesi ve rekabet gücünün artırılması amacıyla stratejik bir güç olarak görülmektedir. İşletmelerde bilgi paylaşımı çeşitli engeller nedeniyle farklı düzeylerde gerçekleşmektedir. Etik dışı davranışlar üzerine yapılan araştırmaların ve çalışmaların önemi her geçen gün artmaktadır. Etik dışı davranışların görüldüğü bir işyerinde birçok sorun ortaya çıktığı gözlenmektedir. Etik dışı sorunların ortaya çıkması beraberinde işletmenin güven kaybetmesine, problemler karşısında çözüm üretme gücünün azalmasına, çalışanların birbirine karşı güvenini zedelemesine yol açmaktadır. İş etiği kurallarına uygun hareket eden işletmelerinde ise etik dışı davranışlar daha az gözlemlenerek işletmenin verimliliği ve etkinliği artmaktadır. Bu çalışma Edirne ilinde özel sektörde çalışan 244 idari personel üzerinde bilgi paylaşımının etik dışı davranışlar üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda faktör analizleri, güvenilirlik analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın en temel bulguları arasında örtülü organizasyonel bilgi paylaşımı ile dürüst olmama, kötü ilişkiler, eşitsizlik gibi etik dışı davranışların boyutları arasında negatif anlamlı ilişkiler görülmüştür. Bilgi paylaşımı açık olarak yapıldığında ise etik dışı davranış boyutlarından kural dışılık ile arasında negatif anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Genel olarak bakıldığında işletmeler bilgi paylaşımı düzeylerini artırarak etik dışı davranışların azaltılmasını sağlama açısından önemli katkılar sağlanabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources for today's businesses is knowledge. In addition, knowledge sharing, which is referred to as transfer of information between all units in the enterprise, is seen as a strategic force in order to achieve the objectives and increase the competitiveness. Knowledge sharing takes place at different levels due to various barriers. The importance of research and studies on unethical behaviors is increasing day by day. Many problems arise in a workplace where unethical behaviors occur. The emergence of unethical problems leads to the loss of trust of the enterprise, the decrease in the power to produce solutions against the problems, and the loss of trust of employees towards each other. In enterprises that comply with the rules of business ethics, unethical behaviors are observed less and the efficiency and efficiency of the business increases. In this study, the purpose of this study was to determine the effect of knowledge sharing on unethical behaviors on 244 administrative staff working in private sector in Edirne. For the purpose of the research, factor analysis, reliability analysis, correlation and regression analyzes were performed. Among the most important findings of the research, there are negative and significant relationships between the implicit and organizational knowledge sharing and the dimensions of unethical behaviors such as dishonesty, bad relationships and inequality. When knowledge sharing was made explicitly, negative significant relationships were found between unethical behavior dimensions and unlawfulness. In general, it can be said that important contributions can be made in terms of reducing unethical behaviors by increasing the level of knowledge sharing.