The effect of envy on the innovative workplace behavior: The mediating role of knowledge sharing behavior
İşyerinde kıskançlık duygusunun yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımı davranışının aracı rolü üzerine bir çalışma
- Tez No: 980684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Örgütler, çalışanlar için hem görevlerin yerine getirildiği yapılar hem de çeşitli duygusal deneyimlerin yaşandığı sosyal ortamlardır. İşyerinde meslektaşlar, yöneticiler veya astlarla kurulan kişiler arası ilişkiler, çeşitli duyguların ortaya çıkmasına neden olur. Bu duygular, çalışanların işyeri davranışları üzerinde belirleyici bir rol oynar. Örgütsel bağlamda önemli duygulardan biri olan işyeri kıskançlığını ve çalışanlar üzerindeki etkilerini anlamak, hem örgütsel performansın artırılması hem de rekabet avantajının sürdürülmesi açısından kritik öneme sahiptir. Kıskançlık, iş yaşamında bu denli etkili bir duygu olmasına rağmen literatürde halen sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırma, söz konusu boşluğu doldurmak amacıyla işyeri kıskançlığının (haset ve gıpta boyutlarıyla), yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide bilgi paylaşımı davranışının (sıklık ve yararlılık boyutlarıyla) aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, özel sektörde faaliyet gösteren çeşitli kurumlarda çalışan 317 beyaz yakalı çalışandan anket aracılığıyla elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Öncelikle doğrulayıcı faktör analizi ile ölçüm modeli değerlendirilmiş, ardından yapısal eşitlik modeli kapsamında varsayılan doğrudan etkileri incelemek üzere yol analizi gerçekleştirilmiş, son aşamada ise değişkenler arasındaki dolaylı ilişkileri test etmek amacıyla aracılık analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bilgi paylaşımının sıklığı ve yararlılığı üzerinde gıpta duygusunun pozitif, haset duygusunun ise negatif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, hem bilgi paylaşımının sıklığı hem de yararlılığı, yenilikçi çalışma davranışı ile pozitif yönde anlamlı ilişkilidir. Aracılık analizleri, bilgi paylaşımının, gıpta ile yenilikçi çalışma davranışı arasındaki ilişkide kısmi aracı, haset ile yenilikçi çalışma davranışı arasındaki ilişkide ise tam aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, sosyal karşılaştırma temelli bir duygu olan işyeri kıskançlığının, örgütlerin bilgi yönetimi ve inovasyon süreçleri üzerinde önemli etkiler yaratabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations are structures where employees perform tasks and social environments where various emotional experiences take place. Interpersonal relationships with colleagues, managers or subordinates in the workplace lead to the emergence of various emotions. These emotions play a decisive role in employees' workplace behaviors. Understanding workplace envy, which is one of the important emotions in the organizational context, and its effects on employees is critical for both increasing organizational performance and maintaining competitive advantage. Although envy is such an effective emotion in business life, there is still limited research in the literature. In order to fill this gap, this study aims to examine the effect of workplace envy (benign envy and malicious envy dimensions) on innovative work behavior and the mediating role of knowledge sharing behavior (frequency and usefulness dimensions) in this relationship. Within the scope of the research, the data obtained from 317 white-collar employees working in various institutions operating in the private sector were analyzed with the structural equation modeling. First, the measurement model was evaluated by confirmatory factor analysis, then path analysis was performed to examine the direct effects assumed within the scope of the structural equation model, and finally, mediation analysis was applied to test the indirect relationships between the variables. According to the results of the analysis, it was determined that benign envy showed positive and malicious envy showed negative significant relationships on the frequency and usefulness of information sharing. However, both the frequency and usefulness of knowledge sharing are significantly positively related to innovative work behavior. Mediation analyses revealed that knowledge sharing partially mediated the relationship between benign envy and innovative work behavior and fully mediated the relationship between malicious envy and innovative work behavior. These findings suggest that workplace envy, an emotion based on social comparison, can have significant effects on knowledge management and innovation processes of organizations.