Türkiye'deki özel ve kamu sermayeli mevduat bankalarının CAMELS yaklaşımı ile performans analizi
CAMELS approach with performance analysis of private and public capital bank deposits in Turkey
  1. Tez No: 616653
  2. Yazar: OZAN FARUK ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'de ve dünyada finansal sistemin en önemli parçası olan bankaların, küreselleşme ve serbestleşmenin etkisiyle önemi daha da artmıştır. Aynı zamanda küreselleşme ve serbestleşmenin getirdiği yoğun rekabet ortamı, artan riskler ve oluşabilecek krizler ile birlikte bankacılık sektöründe denetim ve performans ölçümünü daha da önemli hale getirmiştir. Denetim otoriterlerinin veya bankaların kendi bünyelerinde oluşturdukları performans değerleme ile bankaların finansal performansları, mevcut durumları, taşıdıkları riskler, potansiyelleri ve yönetim kaliteleri, sektörün durumu ve bankanın rekabet gücü açısından önemlidir. Yapılan performans ölçümlerinin sürekliliği ve finansal verilere dayanarak oluşturulması ayrı bir önem taşımaktadır. Yapılan bu çalışmada TBB'nin her yıl açıkladığı finansal oranlar yardımıyla, CAMELS performans değerleme modeli ile 2014-2018 yılları arasında, kamu sermayeli mevduat bankaları ile özel sermayeli mevduat bankalarının performansları ölçülmüş ve CAMELS bileşenleri bazında değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda çıkan veriler ile kamu bankalarının performansı daha yüksek çıkmış ancak 2018 yılında yaşanan faiz ve döviz kuru dalgalanmalarına karşı, devletin ekonomiyi düzeltme çabalarına aracılık etmeleriyle birlikte daha fazla etkilendikleri tespit edilmiştir. Özel sermayeli mevduat bankaları ise ilgili yıllarda çıkan sonuçlara göre, performanslarındaki dalgalanma az ve yıllar içinde birbirine yakın bir grafik çizmiştir. Daha iyi likidite oranları ve piyasa risklerine karşı daha iyi performans sergileyen özel sermayeli mevduat bankaları, 2018 yılında yaşanan faiz ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı daha sağlam bir yapıda oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of banks which are the most important unit of the financial system in Turkey and the world has been increased with the effect of globalisation and liberalisation. Also the intense competition atmosphere that the globalisation and liberalisation brought, made supervision and performance measurement so crucial because of the increasing risks and potential crises. Performance measurements and financial performences that made by banks themselves or audit authorities are so important in terms of their current situations, risks that they carry, potentials, menagement quality, status of business sector and competitiveness of the bank. The continuity and being made by financial data holds a great importance for performance measurements. In tis work, with the assistance of financial ratios that TBB declares, performances of public-capital deposit banks and private-capital deposit banks between 2014 and 2018 were measured via CAMELS performance measurement model and they were evaluated on the basis of CAMELS components. At the end of the analysis it was seen that performances of public-capital deposit banks were greater than the latter but also seen that public-capital banks were more affected from the interest and currency fluctuations of 2018 with the interference of the state. Private-capital deposit banks on the other hand were not much affected from this fluctuations and they had closer graphics in the years that were reasearched. As a result of the analyisis it was concluded that private-capital deposit banks that have better performance risks against market risks, stated stronger towards the interest and currency fluctuations of 2018 with their liquidity ratios.