İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma stratejilerini kullanım durumlarına göre okuma becerilerinin incelenmesi
Analysis of elementary school fourth graders' reading skills according to their use of reading strategies
- Tez No: 616659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma stratejilerini kullanım durumlarına göre okuma becerileri incelenmiştir. Okuma becerileri olarak, öğrencilerin okuduğunu anlama, akıcı okuma becerileri (okuma hızı, prozodi ve doğru okuma) ve okumaya ilişkin tutumlarına bakılmıştır. Araştırma, 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci yarıyılında, Gaziantep ilinde bulunan merkez okullardan orta sosyo-ekonomik düzeydeki dört okuldan, 160 öğrenci ile yapılan bir nedensel karşılaştırma çalışmasıdır. Öğrencilerin okuma stratejilerini kullanım durumları,“Okuma Stratejileri Ölçeği”ile belirlenmiş, puanlarına göre sıralanıp alt (N=40) ve üst (N=40) gruplar oluşturulmuştur. Grupların, akıcı okuma becerilerinin tespiti için, öğrencilere bir okuma metni okutulmuş, ikişer dakikalık ses kayıtları alınmıştır. Ses kayıtları araştırmacı ve bir uzman tarafından dinlenerek, okuma hızı, okuma hataları belirlenmiş ve prozodi ölçekleri doldurulmuştur.“Okumaya İlişkin Tutum Ölçeği”ile de tutum puanları belirlenmiştir. Ölçeklerden ve kayıtlardan elde edilen veriler SPSS 20 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, okuma stratejilerini kullanım düzeyi yüksek olan grubun, okuduğunu anlama başarı puanları, akıcı okuma beceri puanları ve okuma tutum puanları, okuma stratejilerini kullanım düzeyi düşük olan gruptan yüksek çıkmıştır. Gruplar arasında yapılan bağımsız gruplar t testi sonucunda, okuduğunu anlama, okuma hızı, prozodi ve okumaya ilişkin tutum puanlarında, üst grup lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, elementary school fourth grade students' reading skills were analyzed in accordance with their use of reading strategies. Students' reading comprehension, reading fluency skills (word recognition automaticity, prosody and word recognition accuracy) and their attitudes towards reading were studied within the scope of reading skills. Casual research method was used in the study held with 160 students from four schools at middle socio-economic level located in central Gaziantep in 2019-2020 academic year. Students' use of reading strategies was determined and higher (N=40) and lower (N=40) groups were formed in line with the scores. The students were made to read a text and their sound recordings were made for two minutes. Sound recordings were listened by the researcher and an expert, followed by the specification of their reading speed and errors and filling of the prosody scales. Attitude scores were obtained through A Scale for Attitude toward Reading". The data obtained from the scales and recordings were analyzed in SPSS 20. As a result, it was seen that reading comprehension, reading fluency and reading attitude scores of the group with a high use of reading strategies are higher than those of the other group with low use of reading strategies. As a consequence of the independent sample T-Test conducted between the groups, it was established that there was a statistically significant difference in reading comprehension, word recognition automaticity, prosody and attitude scores towards reading in favor of the higher group.