Çokkültürlülük bağlamında Türkiye'de anayasal vatandaşlık
Multiculturalism in the context of constitutional citizenship in Turkey
  1. Tez No: 616678
  2. Yazar: TUĞBA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, çokkültürlülük kavramını, vatandaşlık politikaları ve düzenlemeleri bağlamında ele almaktır. Dünyada egemenliğin kaynağının ulus temelli olması gerektiği yönündeki milliyetçilik etkileri, 1789 Fransız Devrimi ile ortaya çıkmakla birlikte, bir üst kimliğin her konuda egemen olması gerektiği düşüncesi, ulus devlet anlayışıyla 19. yüzyılda kendisine yer edinmiştir. Bir ülkenin vatandaşlık politikası, öncelikle o coğrafyada hakim olan ideoloji bağlamında anlaşılabilecektir. Bu doğrultuda, milliyetçilik eksenli ulus devletler ile çokkültürlülük politikalarının benimsendiği ve farklı grupların varlığının kamusal alanda tanınarak, daha ziyade liberal politikaların uygulandığı devletlerde vatandaşlık hakları değişkenlik gösterecektir. Bu çalışma kapsamında literatürün incelenmesi suretiyle hukuk, sosyoloji ve siyaset bilimi disiplinlerinin yaklaşımlarından mümkün olduğu kadar yararlanılmaya çalışılmıştır. Zira, bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde etnisite, kültür, kimlik gibi temel sosyolojik kavramların incelenmesi, siyasi bağlamda vatandaşlık tarihinin ele alınması, vatandaşlığın ve çokkültürlülüğün hukuksal metinlerle birlikte değerlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Bu bağlamda, dünyada ve ülkemizde vatandaşlığın tarihsel gelişimi ile başta anayasalar olmak üzere vatandaşlık düzenlemeleri, vatandaşlık kavramının sosyolojik, hukuki ve siyasi yönleri, insan hakları ve vatandaşlık ilişkisi, çokkültürlülük kavramı, azınlık konusu ve Osmanlı Devleti'nde azınlıklar çalışmanın temel inceleme konularını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the term of multiculturalism in the context of citizenship policies and regulations. The effects of nationalism that the source of sovereignty in the world should be nation-based, emerged with the French Revolution of 1789, the idea that a higher identity should be dominant in every subject has taken its place in the 19th century with the understanding of nation-state. Citizenship policy of a country can be understood primarily in the context of the ideology prevailing in that geography. In this respect, citizenship rights will change in states where nationalism-based nation-states and multiculturalism policies are adopted and the existence of different groups is recognized in the public sphere and rather liberal policies are applied. In this study, the approaches of the disciplines of law, sociology and political science are tried to be utilized as much as possible by examining the literature. In the realization of this study, it is necessary to examine basic sociological concepts such as ethnicity, culture and identity, to discuss the history of citizenship in the political context and to evaluate citizenship and multiculturalism together with legal texts. In this context, the historical development of citizenship in the world and in our country and the constitution of citizenship, in particular the constitution of citizenship, sociological, legal and political aspects of the concept of citizenship, the relationship between human rights and citizenship, the concept of multiculturalism, the issue of minority and minorities in the Ottoman Empire constitute the main examination subjects.