İşletme lisans öğrencilerinin muhasebe eğitimine bakış açıları ve muhasebe eğitiminden beklentileri: Kerkük Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesinde bir araştırma
Views of business graduate students on accounting education and their expectations from accounting education: A research at Kirkuk University and Selçuk University
  1. Tez No: 616679
  2. Yazar: ASRAA NAJDAT JARJES KOZACHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşen dünya, güçlü bir rekabet içinde bulunan işletmeler ve sanayileşmenin öngördüğü nitelikli işgücü ihtiyacı gibi birçok faktör bir ülkenin eğitim sisteminin kaliteli olmasına verilecek önemi göstermektedir. Bu noktada, iş dünyasının gereksinim duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmede ve geliştirmede eğitim sisteminin sürekli olarak gözden geçirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir. Bu gözden geçirmeler ve eksikliklerin tespitinde rol oynayan en kilit etkenlerden biri de öğrencilerdir. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ana unsuru olan öğrencinin aldığı eğitimden beklentilerinin belirlenmesi sistemin daha kolay işleyebilmesi ve nitelik kazanabilmesi için önemli bir adım olarak görülmektedir. Özellikle üniversitelerin işletme lisans bölümlerindeki öğrencilerin iş dünyasına açılan pencerelerinde kompleks bir yapının hakim olması ve sürekli değişen iş koşullarına ayak uyduracak nitelikli çalışanlara büyük önemin verilmesi, bu bölümlerde eğitim alan öğrencilerin eğitim durumlarının analiz edilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. İşletme lisans bölümü öğrencilerinin mezun olduktan sonra çalışabileceği pek çok alandan birisinin muhasebe alanı olması ve hem vakıf hem de devlet üniversitelerinin işletme bölümlerinde muhasebe ders programlarda çok büyük bir paydaya sahip olması nedenleriyle, muhasebe eğitiminin kapsamının, öneminin ve amacının, muhasebe eğitiminde karşılaşılan sorunların ve eğitimde gerekli uluslararası standartların yakalanıp yakalanmadığının değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Muhasebe eğitiminin meslek edindirmedeki nihai hedefi, meslek amaçlı öğrencilere bili, deneyim ve kabiliyet aşılanmasıdır. bireyleri eğitim vermeyi ve pratik sağlamasını gaye edinmektedir. Bu gaye doğrultusunda muhasebe eğitiminde cevap aranması ihtiyaç olan sorulardan bazıları şöyledir:“Alınan muhasebe eğitimleri dersi alan öğrenciler açısından yeterli midir?”“Özellikle işletme lisans öğrencilerinin aldıkları/ alacakları muhasebe eğitiminden beklentileri nelerdir?”. Bu konuda yapılan araştırmalarda, ülkemizde öğrencilerin beklentileri ve düzeylerinin bireysel özelliklerine göre değiştiği gibi okudukları bölüm ve ileride yapmak istedikleri mesleğe göre de değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmalar, öğrencilerin, muhasebe eğitimini tercih etmede etkili olan etmenlerden en önemlilerinden birisinin, muhasebe alanında daha kolay iş bulma şanslarının olduğu düşüncesinin yatması olduğu belirtilmektedir Sonuç olarak yapılan bu araştırmada, öğrencilerin muhasebe eğitiminden beklentileri ve muhasebe eğitimine bakış açıları demografik değişkenler bağlamında incelenmiştir. Bu kapsamda anket yöntemiyle elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many factors, such as the globalizing world, competing businesses and the need for qualified labor force foreseen by industrialization, show the importance to be given to the quality of a country's education system. At this point, it is necessary to continuously review the education system in order to raise and develop the qualified manpower needed by the business world and to eliminate its shortcomings. Students are one of the key factors that play a role in these reviews and deficiencies. Determining the expectations of the student, which is the main element of the education and training activities, is seen as an important step for the system to operate more easily and acquire qualifications. Particularly, the complexity of a complex structure in the windows of the students of the undergraduate departments of the universities opening to the business world and giving great importance to the qualified employees who will keep up with the constantly changing business conditions, reveals that the educational status of the students receiving education in these departments should be analyzed. It is of great importance to evaluate the scope, importance and purpose of accounting education, the problems encountered in accounting education and whether the required international standards in education have been achieved, due to the fact that one of the many fields in which undergraduate students of the department of Business Administration can work after graduation is an area of accounting and has a large share in accounting course programs in the business departments of both foundation and state universities. The ultimate aim for education of accountinf is to provide someone employment, and the purpose of occupation is to instill the ideas to the students with science, experience and ability. In accordance with this goal, it undertakes as a duty to train and to make practice to individuals. In accordance with this goal, some of the questions that need to be answered in accounting education ; Is it enough in terms of students who take lessons for education of accounting ? Especially, the business management undergraduate students, what are the expectations who took/will take lessons from accounting education ? In this research and issues, it has been to consequences that individuals changes their jobs, which department they want to study and what they will do in the future. In this way students changes according to their individual feautures, expectations and levels. Researches shows that one of the most important factors that influence students preference in education of accounting lies in the idea that they have the opportunity to get jobs more easily in the area of accounting department. Consequently, in this researches, students expectations and their viewpoints for education of accounting has been examined in the context of demographical variables. Within this scope, the datas gained by the questionnaire method has been analyzed with the SPSS package programme.