Avrupa Konseyi göç politika ve mekanizmaları
Migration policy and mechanisms of Council of Europe
  1. Tez No: 616681
  2. Yazar: GAMZE GÜL ÇAKIR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. FUNDA KESKİN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, Avrupa'ya yönelen göç akınına rağmen Avrupa Konseyi'nin göçmenlerin insan haklarının geliştirilmesine yönelik yaptığı çalışmalar ve katkılar eleştirel bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Bu amaçla ilk olarak Konsey'in ana organları ile göçmenlerin insan haklarına ulaşması için çalışan üç organın idari yapıları incelenmiştir. Ana organların yanında incelen üç organ şunlardır: Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Ardından bu üç organın göçmenlerin insan haklarına ulaşmasındaki çalışmaları ve katkıları raporlar, ülke ziyaretleri, içtihatlar vb. araçlarıyla incelenmiştir. Sonuç olarak Avrupa Konseyi'nin kendi iç dinamiği ve üye ülkelerin iç siyasetlerinde uyguladıkları göç politikalarına rağmen Konsey'in“insan hakları savunuculuğunu”öncelediği ortaya konulmuştur. Avrupa Konseyi'nin göçmenlere katkısının“sayı”olarak değil“insan”olarak anlaşılması çalışmanın temel hedefi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, despite the influx of immigrants to Europe, the efforts and contributions of the Council of Europe on the promotion of human rights of migrants are discussed with a critical point of view. For the purpose of this study, firstly, the administrative structure of the three main bodies working for the human rights of immigrants within The Council of Europe were analyzed. Secondly, in addition to the other bodies Special Representative of the Secretary General on Migration and Refugees, The Commissioner for Human Rights and The European Court of Human Rights were analyzed. This was done by reviewing their administrative structure, published reports, judicial verdicts and by visiting the countries etc. The findings of this thesis highlights that The Council of Europe has made“protection and promotion of human rights”a priority despite their internal dynamics and differing policies adopted by the member countries. The main aim of The Council of Europe has been to change the point of view of not perceiving immigrants as“numbers”but as“humans”.