Kariyer gelişiminin kariyer bağlılığı ve kariyer memnuniyeti üzerindeki etkileri: Otel çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of career development on career loyalty and career satisfation: A research on hotel employees
  1. Tez No: 616683
  2. Yazar: HACER MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR DAVRAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde birçok çalışan kariyer planlarını yapılandırmak ve kariyer gelişimine yönelik gösterdiği her çabası ile daha da ilerleyeceğini bilmek istemektedir. Çalışanlar performanslarını ve verimlilikleri sürdürmek adına sürekli öğrenmek ve gelişmek zorundadır. Bu şekilde kariyer planlamaları doğrultusunda hareket eden çalışanlar, aynı zamanda çalıştıkları örgütlerinde amaç ve hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunurlar. Örgüt içinde kariyer gelişim fırsatlarının olması çalışanların hem kariyer bağlılığı hem de kariyer memnuniyeti sağlayabilmeleri, hem örgüt hem de çalışanlar açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı; otel işletmelerinde çalışanların kariyer gelişimlerinin, kariyer bağlılığı ve kariyer memnuniyeti üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Çalışma evrenini Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ulaşılan veriler sosyal bilimler için geliştirilmiş bir istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde frekans analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Bunlara ek olarak çalışanların kişisel özelliklerinin kariyer memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla t testi ve anova (tek yönlü varyans) testinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucuna göre değişkenler arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır. Regresyon analizi sonuçlarına göre kariyer gelişiminin kariyer bağlılığı ve kariyer memnuniyeti üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan kariyer bağlılığının da kariyer memnuniyetini etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, most employees want to configüre their career plans and to know that they can progress more by the effort they show on their career evolution. Employees need to learn and grow constantiy to maintain their performance and productivity. Employees who behave with the direction of their career plans contribute to the organizations achieving their goals and aims. Organizations having career development apportunities provides significant benefits bath for the organization and amployees, as well as the ability to provide career loyalty and career satisfaction. The aim of the study in this context; is to identify the effects of career development of employees in hotel businesses on career satisfaction. The working context includes employees of five- star hotel businesses operating in Antalya. The data reached within the scape of the research were analyzed with a statistical package program developed for social science. Frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, correlation and regression analysis were used in the evaluation of the data obtained. In addition, t test and anova (one-way variance) test were used to determine whether personal characteristics of employees had a significant effect on career satisfaction. According to the results of the study, there is a positive and meaningful relationship between the variables. According to the results of the regression analysis, it was determined that career development was effective on career commitment and satifaction. On the other hand, it has been concluded that career commitment affects career satisfaction.