Kasa invaze olmayan mesane tümörlerinde tur + indüksiyon bcg tedavisi sonrası nüksleri öngörmede üriner interlökin-8 kesme noktasının prediktif değeri
Predictive value of urinary interleucin-8 cut off point in prescirncing of relapses after tur + induction bcg treatment in non-muscle invasive bladder tumors
  1. Tez No: 616684
  2. Yazar: AYKUT BUĞRA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Primer kasa invaze-olmayan mesane tümörlü hastalarda TUR sonrası indüksiyon BCG immünoterapisinde nüksü öngörmede interlökin-8 sekresyon hızının korelasyonu olup olmadığını, varsa bir kesme-noktası saptamayı, patolojik grade, stage, tümör sayısı, ppd pozitifliği ve oluşabilecek bcg komplikasyonlarının bundaki katkısını araştırmayı planladık. Kasa invazif hastalığı olmayan 41 mesane kanserli hasta, 6 hafta boyunca standart doz 81 mg intravezikal BCG almak üzere randomize edildi.İdrar örnekleri BCG insitilasyonu hemen öncesi ve BCG uygulanımı sonrası 2. ve 4. saatlerde toplandı.İdrar örnekleri 8 dakika boyunca 1500 rpm' de santrifüj edildi ve -80 santigrad derecede saklandı.IL-8 düzeyleri, ticari enzim bağımlı immunosorbent tahlili ile ölçüldü.Hastalar 3' er aylık aralıklarla , rekürrens, progresyon ve BCG tedavisinin yan etkileri açısından gözlemlendi. Toplam 41 hasta ortalama 21.0±13.86 (3-44) ay takip edildiler. Nüks görülen 15 (%36.6) hastamızın ort. nüks zamanı 11.2 (3-24) ay idi. 1.BCG öncesine göre 1.BCG sonrası 2.saatteki IL-8 düzeyindeki değişimi; nüksü belirlemede; risk faktörlerine göre düzeltme yapıldığına istatistiksel açıdan en etkili bulduk (p=0.047) ve en iyi kesim noktasını 112 pg/ml olarak hesapladık. Bu değerin sensitivitesi %53.3, spesificity'si %88.5, pozitif öngörü değeri %72.7, negatif öngörü değeri %76.7 bulundu. 1.BCG 2.saat'teki 112 pg/ml nin altında değerlere sahip hastaları bu birimin üstündeki değerlere sahip hastalarla kıyasladığımızda rekürrensiz sağkalım %76.7' ye nazaran %27.3 bulundu ki beklenen rekürrensiz sağkalım zamanı 34.9 aya karşılık 18.8 aydı (p=0.006). BCG tedavisinin başarısını öngörmede şimdiye kadar öne sürülmüş birçok prognostik faktörün yanı sıra 1.BCG uygulaması sonrası 2. saat IL-8 seviyesi kesme noktası olarak 112 pg/ml, daha çok hasta ve daha uzun takip süreleri ile değerlendirilmek kaydıyla TUR sonrası BCG tedavisinin başarısını öngörmede iyi bir prediktif değer olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate whether there is a correlation between interleukin (IL)-8 secretion rate and recurrences in induction Bacillus Calmette-Guerin ( BCG ) immunotherapy following transurethral resection ( TUR ) in cases of primary non-muscle-invasive bladder cancer (NMIBC ), if there is to determine a cut off point and to find out an assitance of pathologic grade, stage, tumor number, ppd positivness and bcg complications in this issue. We randomized 41 patients with non-muscle invsive bladder cancer to receive 6-week course of standard dose 81 mg intravesical BCG. Voided urine samples were collected immediately before and after (2 and 4 hours) BCG instillation. Urine samples were centrifuged at 1.500 rpm for 8 minutes and stored at -80C. IL-8 was measured a commercial enzyme-linked immunosorbent assay. Patients were monitored for recurrence, progression and side effects of BCG treatment at 3-month intervals. Patients were monitored for a mean duration of 21.0±13.86 months.The mean time to recurrence for the 15 patients who had recurrences was 11.2 months.After adjustment for risk factors, the change in IL-8 levels at 2 hours after the first BCG compared with the levels before BCG instillation was found to be significantly predictive of recurrence (p=0.047), and the best cut of point was estimated as 112 pg/ml.The sensivity of this measure for prediction of recurrences was 53.3%, specificity was 88.5%, positive predictive value was 72.7%, and negative predictive value was 76.7%.Comparison of patients who had values below and above this cutoff point revealed that the recurrence-free survival rate was 76.7 % versus 27.3 %, and the expected recurrence-free survival time was 34.9 months versus 18.8 months ( p=0.006) Besides numerous other prognostic factors that have been suggested so far, a cuttoff point of 112 pg/ml for IL-8 levels measured 2 hours after the first BCG instillation appears to be a good predictive factor for successful outcome in BCG treatment following TUR.