Kırk beş saniye
Forty five seconds
- Tez No: 616692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu belgesel film projesi, 1999 Gölcük depreminin ardından maddi kazanç veya menfaat uğruna yapılan ihmalleri, yaşanan yıkımları, günümüze dek eksilmeden süren acıları hatırlatmak ve aslında hiç unutulmamasını sağlamak amacıyla filme alınmıştır. Olay anı görüntüleri ve depremin tanıkları Emine Cebeci ve Nilgün Karamert ile yapılan röportajlar, depremin hayat boyu sürecek bir arayışa ve çaresizliğe sebebiyet verdiğini gözler önüne sermiştir. Türkiye'nin deprem kuşağı üzerinde bulunan bir ülke olduğu gerçeğini kabul ederek depremin değil, ihmallerin felaketlere yol açtığına dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak hedeflenmiştir. Bu proje ile birlikte, aileler depremin sebebiyet verdiği, yaşadıkları acı durumları paylaşarak, gelecekte Türkiye'de olması beklenen büyük İstanbul depremine veya yaşanacak başka doğal afetlere karşı önlem alınmadığı durumda, karşımıza çıkabilecek olan gerçekleri ve tehlikeleri dile getirmiştir. Türkiye bir deprem ülkesidir ve bu durum göz ardı edilir, gerekli önlemler alınmaz ise, yaşanılacak olan büyük bir depremde, yüz binlerce insanın ölümü, milyonlarca insanın yaralanması ve binlerce kayıp ailesinin oluşması söz konusudur.
Özet (Çeviri)
This documentary project has been filmed in order to remind us of the neglect, the devastation and the suffering that has lasted until today for the sake of financial gain or benefit after the 1999 Golcuk Earthquake and to ensure that it is never forgotten. The footages of the event and interviews with Emine Cebeci and Nilgun Karamert, witnesses of the earthquake, revealed that the earthquake caused a lifelong quest and desperation.By acknowledging the fact that Turkey is a country on the earthquake zone, it is aimed to draw attention to the fact that negligence, not earthquakes, leads to disasters and to raise awareness. Along with this project, the families described the pain caused by the earthquake and the dangers it could pose. People who experienced the disaster said no measures had been taken against the massive Istanbul earthquake or other natural disasters expected to occur in Turkey in the future. Turkey is an earthquake country and if this situation is ignored and necessary measures are not taken, hundreds of thousands of people could die, millions could be injured and thousands could lose their families in a major earthquake.