La définition comme fondement de l'epistêmê chez Aristote
Aristoteles'te epistemenin temeli olarak tanım
- Tez No: 616693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK NECATİ ILGICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı Aristoteles'te mutlak bilgi olan epistêmê'nin tanımlarda yani dildeki özel adlara doğrudan yüklenen tümellerde (kathalou) temellendiğini göstermektir. Bunun gösterilmesi için öncelikle epistêmê'nin kendisinden meydana geldiği logosların analiziyle logos'un parçaları olan adlara ulaşılır. Logos analiziyle ulaşılan adlar, işaret ettikleri var olanların tasnifi göz önüne alınarak birinci ousialara karşılık gelecek şekilde özel adlar, ikinci ousialara karşılık gelecek şekilde kathalou olarak sınıflandırılır. Bu analiz tamamlandıktan sonra ise Aristoteles'in epistêmê'yi zorunlu öncüller ve sonuçtan oluşan kıyas zincirlerine yani tanıtlamaya indirgediği tespit edilir. Böylece“her dianoetik bilgi daha önce gelen başka bir bilgiden hareket eder”ilkesi göz önüne alınarak tanıtlamaların kendilerinden hareket ettikleri öncüllerin nasıl oluştuğu sorusuna ulaşılır. Bu öncüllerin, dolaysız zorunlu ilkeler olan ve“olmak / olmamak”(einai / mê einai) taşımayan tanımlardan meydana geldiği gösterilir. Son olarak analizin tamamlanması için kendilerinde“olmak/olmamak”taşımayan“tanım”larla“terim”lerin aynı eidoslara işaret eden iki farklı kullanım oldukları gösterilerek“tanım”ve“terim”kavramları arasındaki ayrımı kaldıran bir okuma önerilir. Sonuç olarak bu çalışma“tanım/terim”kavram çiftinde temellenen epistêmê analizinin logos analiziyle zorunlu bir bağı olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
This research would like to clarify the fact that, being an absolute knowledge, epistêmê bases itself on definitions, kathalou, which are for Aristotle, directly predicated of proper name. We pursue this aim by initially analyzing the logos which composes the epistêmê, and finding the onomata. Taking into account the beings signified by these onomata, the onomata obtained from the analysis of the logos, are classified as proper names that correspond to the first ousiai, and as kathalou, that correspond to the second ousiai. After having completed the analysis of the logos, we focus on the limitation that Aristotle imposes to the epistêmê, which will only designate the demonstration consisting of a chain of syllogisms going from necessary premises to necessary conclusions. Taking into serious consideration the rule“all dianoetic knowledge proceeds from a preexisting knowledge”, we will ask:“How are the premises from which premises do demonstrations proceed generated?”. We will show that these premises are produced by a kind of definition which does not contain“to be / not to be”(einai / mê einai), and which function as necessary and immediate principles. In order to complete our analysis, we propose an interpretation that suppresses the distinction between the notions of“definition”and of“term”by highlighting the fact that those definitions that do not contain“to be / not to be”, and the terms, designate the same eidê, but do so for two different usages. Ultimately, this research aims to show that there is a necessary relationship between the analysis of the logos and of the epistêmê, and that this relationship is founded on the double notions of“definition / term”.