Coparenting and parent involvement in education: The mediating roles of motivational beliefs
Ortak ebeveynlik ve eğitimde aile katılımı: Güdüsel inançların arabuluculuk rolleri
  1. Tez No: 616698
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarına devam etmekte olan çocukların anne-babalarının eğitime katılımlarının ortak ebeveynlik ilişkileri ve aile katılımına yönelik güdüsel inançlarıyla olan ilişkilerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada açıklayıcı ilişkisel araştırma deseni benimsenmiş ve araştırmanın verileri Antalya ilinde çocukları bir okul öncesi eğitim kurumunda öğrenim gören 1.434 ebeveynden toplanmıştır. Veri toplama amacıyla demografik bilgi formu, Ortak Ebeveynlik İlişkileri Ölçeği, Rol Etkinlik İnançları Ölçeği, Özyeterlilik İnançları Ölçeği ve Aile Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın amacı bağlamında, araştırma değişkenleri arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri saptamak için başlangıç ve nihai model adı altında iki model oluşturulmuş ve AMOS istatistik paket programı aracılığıyla yol analizleri yapılarak test edilmiştir. Bu modellerde, ilk olarak, ortak ebeveynlik ilişkilerinin ve ebeveynlerin aile katılımına yönelik güdüsel inançlarının eğitime katılım düzeylerini anlamlı bir biçimde yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Daha sonra, ebeveynlerin aile katılımına yönelik güdüsel inançlarının, ortak ebeveynlik ilişkileri ve eğitime katılım düzeyleri arasındaki ilişki açısından arabuluculuk rollerinin olup olmaması sorgulanmıştır. Analizlerinden elde edilen bulgular, ebeveynlerin aile katılımına yönelik güdüsel inançlarının okul, ev ve okul-ev işbirliği temelli katılım düzeylerini pozitif bir biçimde yordadığını göstermiştir. Diğer yandan, ortak ebeveynlik ilişkilerinin okul, ev ve okul-ev işbirliği temelli katılım düzeylerinden en az birini doğrudan ya da ebeveynlerin aile katılımına yönelik güdüsel inançları aracılığıyla dolaylı olarak yordadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma, ebeveynler arasındaki nitelikli ilişkinin gerek kendi başına gerekse ebeveynlerin bireysel güdüsel inançlarıyla birlikte aile katılım düzeylerini yükseltebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine parent involvement in education in relation to the quality of coparenting relationship between preschoolers' parents and their motivational beliefs regarding involvement in education. In line with the aim of the study, the explanatory correlational research design was adopted. The data of the study were gathered from 1,434 parents of preschoolers in Antalya, Turkey through multiple data collection instruments: namely, demographic information form, the Coparenting Relationship Scale, Role Activity Beliefs Scale, Self-efficacy Beliefs Scale, and the Family Involvement Questionnaire. To address the aim of the study, an initial and a final model were created and tested via AMOS statistical package program to explore the direct and indirect relations among the study variables. In these models, first, whether the quality of coparenting relationship and motivational beliefs regarding involvement in education significantly predicted the levels of parent involvement in education was explored. Second, motivational beliefs regarding involvement in education were investigated as mediators in the relationships between the quality of coparenting relationship and the levels of parent involvement in education. The results of the analyses showed that motivational beliefs of parents regarding involvement in education significantly and positively predicted school-based involvement and home-school conferencing. Moreover, the quality of coparenting relationship had significant effects on at least one of the home- and school-based involvement and home-school conferencing either directly or through the motivational beliefs of parents regarding involvement in education. In conclusion, the current study revealed that the qualified relations between parents in their parenting associated with the individual motivational beliefs of parents can enhance the parent involvement in education.