Ömer Seyfettin'in Primo Türk Çocuğu ve Beyaz Lale adlı hikayelerine yeni tarihselci bir bakış
A new historical perspective on ömer seyfettin's Primo Türk Çocuğu and Beyaz Lale stories
  1. Tez No: 616709
  2. Yazar: TUNCAY BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ORHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Yeni Tarihselcilik Eleştirel Kuramı çerçevesinde Ömer Seyfettin'in Primo Türk Çocuğu ve Beyaz Lale adlı hikâyelerini incelemekte; bu kurgu metinlerin dönemin ideolojisi adına birçok göstergeyi içerisinde barındırdığını iddia etmektedir. Yeni Tarihselcilik Eleştirel Kuramı'na dayanarak Ömer Seyfettin'in eserlerini yazdığı tarihsel bağlamın onun üretimini doğrudan etkilediğini savunan bu tezde, Osmanlı modernleşmesinin süreç içerisindeki gelişimi ve dönüşümü çerçevesinde yazarın kendisini nerede konumlandırdığı ve bu değişim ve dönüşümleri eserlerinde ne şekilde aktardığı çözümlenmeye çalışılacaktır. Son olarak ise Yeni Tarihselcilik Eleştirel Kuramı bağlamında yorumlanan bu hikâyelerin bugün yeniden hatırlanmasının anlamı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the stories of Ömer Seyfettin, Primo Türk Çocuğu and Beyaz Lale, within the framework of New Historicism Critical Theory. It claims that these fictional texts, which caused controversy even during the period they were written, contained many indicators in the name of the ideology of the period. On the basis of the New Historicism Critical Theory, this thesis arguing that the historical context in which Ömer Seyfettin wrote his works directly affected his productions, seeks to analyze where the author positioned himself during the development and transformation of the Ottoman modernization and how he transferred these changes and transformations in his works. Finally, this thesis focuses on the meaning of recalling these stories, which are interpreted with a critical approach in the context of the New Historicism Critical Theory.