Kambiyo senetlerinde yetkisiz temsil
Unauthorized representation in bills of exchange
- Tez No: 616752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kambiyo senetlerinde yetkisiz temsil; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun“Yetkisiz İmza”kenar başlıklı 678. maddesi ile düzenlenmiştir. Hükme göre, yetkisi olmadığı halde bir kişinin temsilcisi sıfatıyla kambiyo taahhüdünde bulunan kişi, söz konusu kambiyo taahhüdünden bizzat sorumlu olacaktır. Burada kambiyo senetlerinin tedavül gücünü artırmak, senet alacaklılarına daha iyi bir koruma sağlamak gibi çeşitli düşüncelerle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yetkisiz temsili düzenleyen genel hükümlerinden uzaklaşıldığı ve kambiyo senedinin geçersiz sayılmadığı görülmektedir, ancak bu düzenleme ve gerçek kişileri temsilen çek düzenlenmesini yasaklayan 5941 sayılı Çek Kanunu'nun 5. maddesinin 3. fıkrası dışında, hukuk sistemimizde kambiyo senetlerinde temsil ve yetkisiz temsile ilişkin özel bir düzenleme bulunmadığından, Türk Borçlar Kanunu'nun temsile ilişkin genel hükümleri, niteliğine uygun düştüğü ölçüde kambiyo senetlerinde de uygulama alanı bulacaktır. Çalışmamızda; konu olarak kambiyo senetlerinde yetkisiz temsil esas alınmakla birlikte, ilgisi gereği öncelikle temsil ve yetkisiz temsile ilişkin genel açıklamalara, ardından kambiyo senetleri ve kambiyo senetlerinde temsile ve son olarak kambiyo senetlerinde yetkisiz temsile ilişkin açıklamalara mümkün mertebe öğretideki farklı görüşler ve güncel yargı kararları ile birlikte yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unauthorized representation in bills of exchange is regulated by article 678 of the Turkish Commercial Code under the title“Unauthorized Signature”. According to the provision, a person who signs a bill of exchange in the capacity of representative even though s/he is not authorized shall be personally liable for such commitment. It is seen that under certain considerations such as increasing the circulation power of bills of exchange and to providing better protection for creditors, this practice steers away from the general provisions governing unauthorized representation under the Turkish Code of Obligations No. 6098 and that the bills of exchange are not considered invalid. However, since there is no special regulation in our legal system regarding the representation and unauthorized representation in the foreign exchange bills, except for paragraph 5 of Article 5 of the Cheque Law No. 5941, which prohibits the issuance of checks on behalf of real persons and this regulation, the general provisions of the Turkish Code of Obligations regarding the representation will also be applied in foreign exchange bills to the extent that it is appropriate for its nature. In our study, although the subject matter is based on unauthorized representation, firstly the general explanations regarding representation and unauthorized representation, followed by bills of exchange and representation in bills of exchange and, finally, disclosures of unauthorized representation in bills of exchange are provided with different opinions in the teaching and current judicial decisions.