Otel işletmelerinde eğitim uygulamaları ve örgütsel iletişiminişten ayrılma niyetine etkisi
The effect of education applications and organizational communication on the turnover intentions in hotel business
  1. Tez No: 616762
  2. Yazar: HÜSEYİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, otelcilik sektöründe çalışan personelin otellerindeki eğitim uygulamaları ve örgütsel iletişime ilişkin algılarını ortaya koyarak, işten ayrılma niyetlerini belirlemek ve eğitim uygulamaları ile örgütsel iletişimin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle konuya ilişkin yerli ve yabancı literatür taranarak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra otel işletmelerindeki eğitim uygulamaları ve örgütsel iletişimin işten ayrılma niyetine olan etkisini araştırmak üzere, Turizm Bakanlığına bağlı turizm işletme belgeli Gaziantep ilinde faaliyet gösteren yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personel üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda otel işletmelerinin eğitim uygulamaları ile örgütsel iletişimin, işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the intentions of leave of employment of the personnel working in hotel management sector by revealing their perception on training applications at their hotels and organizational communication, and also to search the effects of training applications and organizational communication on the intention of leave of employment. For this purpose; initially, conceptual frame was set by scanning domestic and foreign literature. Then, a field search was done on the personnel working at the starred hotels operating in Gaziantep with tourism operation license of Tourism Ministry in order to search the effects of training applications at hotels and organizational communication on the intention of leave of employment. The hypothesises of the research were tested by being analyzed in SPSS program. At the result of the research, it was established that training applications of hotels and organizational communication have a positive and sensible effect on the intention of leave of employment.