A philosophical analysis of the biological accounts of morality and altruism
Ahlakın biyolojik açıklamaları ve altruizmin felsefi bir analizi
  1. Tez No: 616777
  2. Yazar: ARDA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezimin temel amacı ahlakın insanlara özgü olmadığını ve insanları doğadan ayırmadığını göstermektir. Bu amaçla ilk olarak, biyolojik açıklamaların kültürel olanlardan daha önemli olduğunu vurgulamak için duygular meselesini tartışacağım. Daha sonra ahlakın merkezinde gördüğüm altruizm kavramına yoğunlaşacağım. Bu bölümde, altruizme yönelik farklı yaklaşımları inceleyeceğim ve empati duygusunun altruistik davranışın arkasındaki temel motivasyon olduğunu ortaya koymaya çalışacağım. Empatinin altında yatan mekanizmalara değineceğim ve empati konusunda çok katmanlı bir yapıyı savunacağım. Ayrıca, diğer hayvan türlerinde görülen altruistik davranış bulgularına başvurarak, insanlar ve diğer hayvanlar arasında ahlakın bir süreklilik arz ettiğini ileri süreceğim. Ahlak fenomeni çevremizle nasıl temas kurduğumuzla ilgilidir. Buradaki çevre karşılıklı ilişki içerisinde birlikte sosyal bir yapı kurduğumuz diğer bireylerdir. Bu yapı bize yalnız bir yaşam tarzına kıyasla daha az sorunlu bir yaşam süresi sağlar. Böylesi bir sosyal yapının işleyiş biçimi tesadüfi ya da gelişigüzel değildir. Bu işleyiş biçimi sosyal ve ahlaki davranışı motive eden duygulara dayanır ve bu duygular uzun bir evrimsel geçmişin sonucudur. Bu doğrultuda, söz konusu yapı sadece karşılıklı ilişkili bir tarzda var olmaya devam edebileceği ve bu karşılıklı ilişki altruistik nitelikler gerektirdiği için altruizm kavramı ahlakın en merkezi unsuru şeklinde görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of my thesis is to show that morality is not unique to humans and it does not separate humans from nature. To that end I first discuss the issue of emotions to emphasize that biological accounts are more significant than cultural ones. Then, I focus on the notion of altruism that I find central to morality. In this part, I examine different approaches to altruism and try to reveal that the emotion of empathy is the main motivation behind altruistic behavior. I touch upon the mechanisms underlying empathy and defend a multilayered structure for empathy. Also by appealing to evidence of altruistic behavior in other animal species, I present that there is a continuity of morality between humans and other animals. The phenomenon of morality is about how we get in touch with our environment. Here, the environment is the other individuals with which we interrelatedly constitute a social structure. This structure provides us a less distressed life time compared to a solitary lifestyle. The way such a social structure works is not coincidental or arbitrary. It relies on the emotions that motivate social and moral behavior, and they are the result of a long evolutionary history. Accordingly, the concept of altruism seems to be the most pivotal element of morality because the structure can continue to exist only in an interrelated manner, and this interrelation requires altruistic characteristics.