Tiroid kanserlerinde tiroid nodül çapı ve malignite ilişkisi
The relationship of thyroid nodule diameter and malignity in thyroid cancers
  1. Tez No: 616824
  2. Yazar: SADETTİN ER
  3. Danışmanlar: UZMAN TEZCAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tiroid nodülleri, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir durumdur. Sık görülmesi ve malign olguların bile uygun tedavi yöntemi ile surveylerinin uzun olması sebebiyle etkin tanı ve tedavinin yapılması, birçok hastalıktan daha önemlidir. Tiroid nodüllerinde tanısal amaçlı olarak; tiroid fonksiyon testleri, görüntüleme yönteme ve TİİAB kullanılır. Tiroid nodüllerinde, bazı özelliklerin bulunması nodülün malign olma riskini artırmaktadır. Çalışmamızda, bu özelliklerden; nodül çapının malignite ile olan ilişkisini, bunun yanında USG'de karşılaştığımız şüphe uyandıran bulguları ve TİİAB'nin kullanımının doğruluk payını inceleyerek, tiroid nodüllerine yaklaşımı yeniden irdelemeyi amaçladık. Çalışma Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi A1 Genel Cerrahi Kliniğinde 2006-2012 yılları arasında opere edilen toplam 271 olgu üzerinde yapılmıştır. Olgular; yaş, cinsiyet, USG ( nodül boyutu, yapısı, sayısı, ekojenitesi, kontur özellikleri, kalsifikasyon durumu, halo mevcudiyeti ve LAP metastazı ) bulgularına ve TİİAB sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Hipoekojen, düzensiz konturlü, solid ve LAP metastazı şüphesi olan hastaların malign olma riski daha fazla tespit edildi. TİİAB sonucu ile post-op sonuç korelasyonu anlamlı bulunmuştur. TİİAB'nin güvenirliliği yüksek olduğundan ameliyat öncesi her vakada uygulanmalı ve gereken durumlarda tekrarlanmalıdır. Nodül çapı ile malignite arasında anlamlı bir ilişki mevcut olup, bu ilişki soliter nodüllerde daha anlamlı olmakla beraber, küçük çaplı nodüller literatürün aksine malignite açısından daha riskli bulunmuştur. Sonuç olarak; nodül çapı tiroid nodül takibinde önemlidir ancak, nodül çapı arttıkça malignite riskinin arttığı bilgisi yeniden değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules in the whole world as our country is a common pathologies. Frequent and malignant cases, treatment is long, even with appropriate treatment. Due to be cost-effective diagnosis and treatment of many diseases is more important. Thyroid nodules for diagnostic purposes; thyroid function tests, imaging studies and FNA is used. Presence of some parameters of thyroid nodules increases the likelihood of being malignant nodule. In our study,from these characteristics;the relation of nodule size and malignant,beside this that we run into doubtful findigs at USG and scanning the truth lot of using FNA, we intended to examine the approach of thyroid nodules again. This study was carried out on 271 diagnosis who were operated between 2006- 2012 in Clinic A1 of General Surgery, Ankara Numune Training and Research Hospital. Cases such as age, gender, USG (nodule size, structure, number, echogenicity, contour features, calcification status, presence of halo and LAP metastases) were evaluated according to the findings and the results of FNA. Hypoechoic with irregular contour has a solid structure and LAP patients with metastases were more at risk of being malignant. FNA result was statistically significant correlation with the post-op results. FNA's dependence is high so it can be used in all cases of pre-operative, it must be repeated at necessary situations. There is a meaningful relation between the thyroid nodule and malignant,so this relation is more meaningful at soliter nodules and with that, small sized nodules are –on the contrary of literature –found more critical from the side of malignant. At the conclusion,the nodule size is important at the thyriod nodule following but the information of that when the nodule size is increasing the risk of malignant is increasing must be estimated again.