Toksik guatr nedeniyle tiroidektomi yapılan hastalarda tiroid kanseri insidansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the incidence and risk factors of thyroid cancer in patients underwent thyroidectomy due to toxic goitre
  1. Tez No: 733224
  2. Yazar: SÖNMEZ OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Geçmişte inanıldığının aksine hipertiroidizm ve tiroid kanseri birlikteliği nadir değildir. Çeşitli çalışmalarda %0,2-21 arasında oranlar bildirilmiştir. Bizim çalışmamızda ise bu oran % 7,3 olarak saptanmıştır. Hipertiroidizmde kanser insidansının artışının sebepleri arasında genetik ve çevresel faktörler, iyodin kullanım miktarı, total tiroidektomilerin çok düşük morbidite ve mortalite ile yapılabilir olması ve histolopatolojik analizlerin gelişimi sayılabilir. Biz çalışmamızda 13 hastada tiroid kanseri tespit ettik. Bu hastaların 9'unda papiller mikrokarsinom mevcuttu. Preoperatif TİİAB yapılması toksik guatrlı hastalarda maligniteyi tespit etmekte fazla etkili değildir. Preoperatif dönemde yapılan TİİAB ile sadece 2 hastaya malignite tanısı konulabildi. Preoperatif TİİAB sonucunun benign veya malignite potansiyeli belirsiz olması kanser şüphesini ortadan kaldırmamaktadır. Sonuç olarak toksik guatrlı hastalarda tiroid kanseri görülme sıklığı ötiroid hastalarla benzer oranlardadır. Yine toksik hastalarda en sık görülen tiroid kanseri tipi papiller karsinomdur. Çalışmamızda yaş, nodül çapı, toksik adenom, MNG veya Graves gibi parametrelerin tiroid kanserini belirlemede faydalı olmadığı saptanmıştır. Ayrıca saptanan kanserlerin büyük kısmının papiller mikrokarsinom olduğu, preoperatif TİİAB ile tanı koymakta güçlük çekildiği, yapılan çalışmalarda hipertiroidili hastalarda tiroid kanseri risk faktörlerini belirleyen kriterler olmadığı ve günümüzde total tiroidektominin çok düşük morbidite ile yapılabildiği göz önüne alındığında toksik guatrlı hastaların cerrahi tedavisi planlanırken rezeksiyon sınırı kanser şüphesi de dikkate alınarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Association of thyroid cancer and hyperthyroidism is not uncommon in contrast to general belief. It has been reported in various studies ranging 0.2-21%. In our study we have detected thyroid cancer in 7.3% of the patients. Possible reasons of the increasing incidence of thyroid cancer are; genetic and enviromental factors, amount of the iodine consumption, increasing number of thyroidectomies due to be performed with very low mortality and morbidity rates and developments of the histopathological analysis. Nine of the 13 patients had papillary microcarcinoma. Preoperative FNAB is not useful for predicting the malignancy. Only two patient had been diagnosed preoperatively with FNAB. Benign or undetermined cytology can not rule out the malignancy. In our study we have detected that age,nodul size, number of nodule, presence of Graves disease were not associated with the thyroid cancer. In conclusion; we suggest that thyroid cancer possibility should be taken into account in the surgical treatment of the hyperthyroidism.