Coputo kesirli integral içeren eşitsizlikler
Coputo fractional integral inequalities
  1. Tez No: 616988
  2. Yazar: FESİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında; Caputo kesirli türev ve Caputo kesirli integral içeren eşitsizlikler kavramlarının matematiksel olarak uygulamalarına yönelik çalışmalarda, öncellikle gerekli olan tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Riemann-Liouville integral ve türev operatörleri ile Caputo türev operatörü ve Caputo integral operatörleri tanıtılıp bazı genel özelliklerine ve aralarındaki ilişkiye değinilmiştir. Caputo kesirli türev ve Caputo kesirli integral içeren eşitsizlikler yardımıyla ispat edilmiş ve literatürde mevcut olan bazı eşitsizlikler sunulmuştur. Mehmet Zeki Sarıkaya'nın 2012 yılında yayımladığı makalesinde iki fonksiyon için yaptığı çalışma ve Pachatte'nin 2012 yılında yayımladığı makalesinde üç fonksiyon için yaptığı çalışma n tane fonksiyon için genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of Caputo fractional derivative and Caputo fractional ıntegral are applied mathematically and the definitions and theorems necessary with priority are given. Riemann-Liouville ıntegral and derivative operators and Caputo derivative operator and Caputo integral operators are introduced and some of their general properties and the relationship between them are discussed. The Caputo fractional derivative and Caputo fractional integral have been proved with the help of inequalities and some inequalities present in the literature have been presented. Mehmet Zeki Sarikaya's work for two functions in his 2012 paper and Pachatte's work for three functions in his 2012 paper have been generalized to n multiple functions.