Bir üretim işletmesinin kapasite yönetiminde benzetim ile maliyetinin azaltılması
Simulation in the capacity management of a manufacturing operation and reduction of costs
  1. Tez No: 617048
  2. Yazar: BETÜL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT HULUSİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde giderek ağırlaşan rekabet koşulları nedeniyle, işletmeler faaliyetlerini gerçekleştirirken hem kar marjlarını yüksek tutmak, hem düşük maliyet ve yüksek verimlilik ile üretimlerini gerçekleştirmek ister. Günden güne gelişen teknolojiye de ayak uydurmak durumunda kalmaktadırlar. Bunun işletmeler açısından bir maliyeti olsa da teknoloji takibi işletmeleri bu rekabet sürecinde daha ön kısımlara taşımaktadır. Üretim sistemlerinin karmaşık olmalarından dolayı oluşan problemlerin çözümü bazen matematiksel modeller ile yapılamamaktadır. Çözümü yapılabildiği takdirde ise zaman ya da masraf kaybına neden olabilmektedir. Bunların önüne geçebilmek adına benzetim yöntemi ön plana çıkmıştır. Bilgisayar ve yazılım teknolojilerinin gelişmesi ile programlama maliyetlerinin düşmesi, programlama sürelerinin ve sonuçların elde edilmesinde sürelerin azalması, benzetimi daha çok tercih edilir bir konuma getirmiştir. Birinci bölümde maliyet tanımı ve üretim üzerindeki maliyet kalemleri tek tek incelenmiştir. İkinci bölümde benzetim hakkında bilgi verilmiş, benzetimin kullanılma amaçları, avantaj-dezavantajları, benzetim aşamaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise diğer bölümlerde anlatımı yapılan konular ilaç sektöründe seçilen bir üretim işletmesinde uygulanmıştır. Uygulama kısmında, Simio 7 programı kullanılarak ve makinaların kapasite kullanımları farklı senaryolar geliştirilerek arttırılmıştır. İşletmenin ilk maliyetleri ve geliştirilen senaryolar kıyaslandığında, maliyetlerin azalmış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the heavy conditions of competition today, while the enterprises realize their activities they want to keep their profit margins high as well as they want to realize their production with low costs and high productivity. They also have to adapt themselves to the constantly improving technology. Although this brings expenses to the enterprises, companies following technology stand out during this competition period. Because the production systems are complicated, the solution for the occurring problems sometimes cannot be done with mathematical models. Even when those are solved they cause loss of time and money. In order to prevent those, the simulation method stands out. With the development of computer and software technologies, because of the reduction in the programing costs and the short duration of the programming times as well as getting the results brought simulation to a highly preferable condition. In the first chapter, the definition of costs and the cost units on the production have been closely examined. In the second chapter, however, the simulation as well as the purposes for the use of simulation, its advantages and disadvantages and simulation steps are explained. In the third chapter, the defined themes have been applied on a manufacturing operation chosen from the medical industry. During the application part, different scenarios have been developed and multiplied while using the Simio 7 program and the capacity of the machines. When the first costs of the enterprise and the scenarios are compared, it is observed that the costs have been reduced.