İstanbul Aydın Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Eğitim Laboratuvarı risk analizi ve değerlendirmesi
Analyze and evaluate the risk in İstanbul Aydın University Medical Microbiology Education Laboratory
- Tez No: 617129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kazalar, Mikrobiyoloji, Biology, Accidents, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kavramının ülkemizde gelişmesi ile tüm çalışma alanlarında önleme çalışmaları uygulanmaya başlanmıştır. Çalışma hayatında insana gelebilecek zararların önlenmesi veya mümkünde ortadan kaldırılması iş sağlığı ve güvenliğinin temel hedefini oluşturmaktadır. Laboratuvar alanı insanları bedensel/psikolojik olarak zorlayıcı faktörler barındırmakta ve tehlike ile iç içe bir çalışma alanıdır. Bu çalışmada laboratuvarda çalışırken karşılaşılabilecek tehlike ve risk faktörlerinin tanımlanmasının gerçekleştirilmesi ve her birini önlemek için tavsiyelerin verilmesi amaçlanmıştır. Çalışma ortamı olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Eğitim Laboratuvarı seçilmiştir. Bu laboratuvarda bulunan cihazlar ile çalışan personel ve öğrencilerin karşılaşabilecekleri olası riskler saptanarak derecelendirilmiştir. Tehlikelerin saptanması amacıyla laboratuvar deney/çalışma olduğu dönemlerde gözlemsel olarak incelenmiş ve her bir tehlike faktörü detaylı olarak gözlemlenmiştir. Araştırmanın detaylandırılması için daha önceden yaşanmış olan iş kazaları, oluşmuş meslek hastalıkları ve ramak kala olaylarda incelenmiş ancak bu durumlara karşı herhangi bir olay kaydedilmiştir. Bu çalışma ile sağlık hizmetleri alanındaki eğitim laboratuvarlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemi anlaşılarak önerilere uyumun bu istenmeyen durumlara karşı mücadele de etkin yollardan biri olduğu gözlenmiştir. Tıbbi Mikrobiyoloji Eğitim Laboratuvarı gibi özellikle sağlık alanında hizmet veren ve orta riskli olarak kabul edilen kurum veya kuruluşlardaki gerçek risklerin etkin olarak belirlenebilmesi amacıyla bu merkezlerde yapılan iş sağlığı ve güvenliği alanındaki daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of the concept of occupational health and safety in our country, prevention studies have started to be implemented in all work areas. The main objective of occupational health and safety is to prevent or eliminate possible damages to people in work-life. The laboratory area contains physically/psychologically challenging factors and is a work area that is intertwined with danger. In this study, it is aimed to identify the danger and risk factors that may be encountered while working in the laboratory and to give recommendations to prevent each. İstanbul Aydın University Medical Microbiology Education Laboratory was chosen as the working area. The possible risks that staff and students working with the devices in this laboratory are determined and graded. In order to detect hazards, the laboratory was evaluated observationally during the experiment/study periods and each hazard factor was observed. In order to elaborate the study, previous occupational accidents, occupational diseases and near-miss events were examined, but no incidents were recorded. With this study, the importance of occupational health and safety practices in education laboratories in the field of health services has been understood and compliance with the recommendations has been observed to be one of the effective ways of combating these unwanted situations. Further researches in the field of occupational health and safety are needed in order to effectively identify the real risks in institutions or organizations that are considered to be medium risk, especially in the field of health care, such as the Medical Microbiology Training Laboratory.