6. sınıf kuvvet ve hareket ünitesinde kullanılan farklı betimleme modlarının dezavantajlı öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of different description modes used in 6th grade force and movement unit on academic achievements of disadvantaged students
  1. Tez No: 617133
  2. Yazar: SEHER SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; Fen bilimleri dersinde kullanılan farklı betimleme modlarının 6. sınıfta okuyan dezavantajlı öğrencilerin Kuvvet ve Hareket ünitesindeki akademik başarılarına etkisi araştırılmıştır. Bazı yoksunluklara sahip, imkânları sınırlı, ders için gerekli materyallerin kolay bir şekilde ulaşılamadığı bir bölgede Kuvvet ve Hareket ünitesinde daha çok duyu organa hitap eden bir etkinlik olan modsal betimlemelerle ders sürecinin yürütülmesinin akademik başarıya etkisinin olup olmadığı bu çalışmada incelenmiştir. Çalışma 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında, Türkiye'nin güneydoğusundaki bir ilçede MEB'e bağlı, dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu bir köy okulunda öğrenim görmekte olan ortaokul 6. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmada veriler nicel olarak toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma biri deney biri kontrol grubu olmak üzere iki sınıfta gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18 deney grubu, 18 kontrol grubu olmak üzere 36 öğrenci katılmıştır. Gruplar rastgele seçimle belirlenmiştir. 6. sınıf Kuvvet ve Hareket ünitesi deney grubunda farklı modsal betimlemeler kullanılarak, kontrol grubunda ise düz anlatım yolu ile öğretim programında belirtildiği ders kitabı ile yaklaşık 4 haftalık bir sürede aynı araştırmacı tarafından işlenmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından toplanmış olup araştırma verilerinin elde edilmesinde akademik başarı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında yapılan uygulamanın öğrencilerin son testten almış oldukları puanlar üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular; uygulama öncesi yapılan (ön test) akademik başarı testi puanlarına göre düzeltilmiş uygulama sonrası uygulanan (son test) akademik başarı testi puanları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Araştırma sonucu modsal betimleme kullanımının deney grubu öğrencilerinin ünite tabanlı fen başarılarını kontrol grubu öğrencilerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The effect of different descriptive modes used in the science course on the academic achievement of the disadvantaged students in 6th grade was investigated. In this study, the effect of modal descriptions, which is an activity appealing to more sensory organs in the Force and Motion Unit, in an area with some deprivations, limited opportunities and where the necessary materials for the course are not easily reached, has an effect on the academic achievement. Working in the 2018-2019 academic year, the Ministry of Education in Turkey is connected to a district in the southeast, it was carried out with middle school 6th grade students who were studying in a village school where disadvantaged students. The data were collected quantitatively. One of the quantitative research methods, quasi-experimental design was used. The research was carried out in two classes; one experimental and one control group. 36 students, 18 experimental groups and 18 control groups participated in the study. The groups were determined by random selection. The 6th grade Force and Motion unit was processed by the same researcher in 4 weeks using different modal descriptions in the experimental group and the textbook in the control group with the textbook specified in the curriculum. Research data were collected by the researcher and academic achievement was used to obtain the research data. The covariance analysis (ANCOVA) was used to determine the effect of the application in the experimental and control groups on the scores obtained from the post-test. Findings obtained in this study; There is a significant difference between the academic achievement test scores applied after the application (posttest) corrected according to the academic achievement test scores performed before the application (pre-test). As a result of the research, it has been shown that the use of modal description increases the unit-based science achievement of the experimental group students statistically compared to the control group students.