Perakende sektöründe iş analizi uygulamaları ve çalışanlardaki algısı
Business analysis applications in retail sector and perception of workers
- Tez No: 617156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Perakende, ülke ekonomilerinde önemli etkisi olan sektörlerden birisidir. Tarihi uzun yıllar öncesine dayanan perakende sektörü, bulunduğu bölgelerde istihdam sağlamakla birlikte ekonomik işleyişte de önemli yer almaktadır. Ancak bu etki dünya genelinde yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte işletmeleri değişime zorlamıştır. İşletmelerin değişimler karşısında uyum sağlaması ise çeşitli yöntemlerle sağlanabilirken, bu yöntemlerden birisi de iş analizidir. İş analizi, işletmelerin faaliyetlerinin tüm yönleriyle en uygun şartlara getirilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Tüm sektörlerde olduğu üzere çalışanların işletme ile ilgili görüşleri işletme faaliyetleri adına önem arz etmektedir. Dolayısı ile perakende sektörü adına önem arz eden iş analizi ve çalışan görüşleri kavramının birlikte ele alınarak irdelenmesi önem arz etmektedir. Perakende sektörü çalışanlarının, iş analizi ile ilgili algı ve yaklaşımlarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, benzer çalışmaya internet ortamında ulaşılamaması sebebi ile sonradan yürütülecek çalışmalara öncülük edecektir. Çalışmada perakende sektörü hakkında genel bilgiler verildikten sonra iş analizi kavramına değinilmiştir. Çalışmanın uygulama ve sonuç kısmında ise, Türkiye'deki hudut (gümrük) kapılarından biri hava diğeri kara olmak üzere iki hudut kapısındaki duty free (gümrüksüz satış) mağazalarında yürütülen anket çalışmasına ait bulgulara yer verilmiştir. Ankete 200 mağaza çalışanı katılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuç ile öneriler çalışmanın devamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Retail is one of the sectors that have a significant impact on national economies. The retail sector, which dates back many years, provides employment in the regions where it is located and takes part in the economic functioning. However, this effect has forced organizations to change with technological developments and globalization. While adaptation of organizations against changes can be achieved by various methods, one of these methods is business analysis. Business analysis is carried out with the aim of bringing all aspects of the activities of the organizations to the most appropriate conditions. As in all sectors, employees' opinions about the organization are important for the activities of the organization. Therefore, it is important to examine the concept of business analysis and employee views, which are important for the retail sector, together. This study, which was conducted in order to determine the approaches of the retail sector employees about business analysis, will lead to the studies to be conducted in the local literature since similar studies cannot be reached on the internet. After giving general information about the retail sector, the concept of business analysis is discussed. In the application part of the study, the findings of the survey conducted in a duty free retail store in the two different border gate which are air and land. Test was conducted with 200 store employees. The conclusions reached in the study and suggestions are included in the continuation of the study.