Combined serial parallel hybrid fiber amplifier with high order raman scattering
Yüksek dereceli raman saçılması ile birleştirilmiş seri paralel hibrid fiber yükselteç
- Tez No: 617157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ THAMER FAHAD AHMED AL-MASHHADANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Birleştirilmiş seri paralel hibrit fiber yükselteçi (CSP-HFA), yüksek dereceli Raman saçılması kullanılarak geliştirilmiştir. Bu raporda açıklanan tüm sonuçlar Optisystem 14 üzerinden simüle edilmiştir. Önerilen HFA, iki Raman fiber yükselteçinden (RFA) ve Erbium katkılı fiber yükselteçten (EDFA) oluşur. RFA1, 1410 nm ve 1495 nm olmak üzere farklı dalga boylarına sahip iki Raman pompa ünitesi (RPU) tarafından pompalanmıştır. RFA2, 1480 nm tarafından pompalanırken, ikinci RFA pompa ünitesinin artık pompa gücü tarafından pompalanır. Önerilen yükselteç düzeneği, kısa bandı (S bandı), geleneksel bandı (C bandı) ve uzun bandı (L bandı) kapsayan düzleşmeyi göstermektedir. Genel düzleştirilmiş kazanç, yükselteç kollarına verilen farklı giriş gücü oranları için test edilmiştir. 0,8: 0,2 giriş gücü oranıyla -25 dBm'lik küçük giriş sinyal gücünde, ortalama kazanç olarak 95 nm (1525 nm-1620 nm) ve 19 dB toplam düzlük elde edilmiştir. -15 dBm'lik yüksek giriş sinyali gücü için; genel toplam 85 nm (1530 nm - 1615 nm) ve 17 dB ortalama kazanç seviyesine ulaşmak için 0.4: 0.6 farklı giriş gücü oranı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A combined serial parallel hybrid fiber amplifier (CSP-HFA) is enhanced using high order Raman scattering. All the result concluded in this paper are simulated via Optisystem 14. The proposed HFA consist of two Raman fiber amplifiers (RFAs) and Erbium doped fiber amplifier (EDFA). RFA1 is pumped by two Raman pump units (RPUs) with different wavelengths of 1410 nm and 1495 nm. While RFA2 is pumped by 1480 nm is pumped by the residual pump power of the second RFA pump unit. The proposed amplifier setup shows broadly gain flatness that covers short band (S-band), conventional band (C-band) and long band (L-band). The overall gain is tested under different input power ratio inserted to the amplifiers branch. With an input power ratio of 0.8:0.2, at small input signal power of -25 dBm the overall gain flatness of 95 nm (1525 nm-1620 nm) and 19 dB as average gain are recorded. For high input signal power of -15 dBm; different input power ratio of 0.4:0.6 are used to achieve wide overall gain of 85 nm (1530 nm- 1615 nm) and 17 dB average gain level.