İzmir-Alaçatı taşı agregalı hafif beton özelliklerinin irdelenmesi
Evaluation of İzmir-Alaçati stone aggregated lightweight concrete properties
  1. Tez No: 617158
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖZDİŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde yüksek katlı yapı inşasının yaygınlaşması ile yapılarda ölü yüklerin ve deprem yüklerinin azaltılması konusu gündeme gelmektedir. Yapılarda hafif beton kullanımı ve teknik değerlerinin irdelenmesi hususu inşaat endüstrisi açısından büyük önem taşımaktadır. Hafif beton üretiminde en çok tercih edilen yöntemler düşünüldüğünde, farklı orijinli hafif agrega kullanımları göze çarpmaktadır. Bu tez çalışmasında, İzmir-Alaçatı bölgesinde yer alan volkanik esaslı hafif agrega olarak değerlendirebilecek kayaç oluşumlarının, inşaat sektöründe hafif beton üretimlerinde kullanılabilirliği, bir seri deneysel analizlerle irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, 0-4 mm 4-8 mm ve 8-16 mm tane boyutunda olmak üzere İzmir-Alaçatı taşı agregası, CEM I 42.5 R Portland çimentosu ve şebeke suyu kullanılarak bir seri hafif beton numuneleri oluşturulmuştur. Agregalar tane boyutu itibariyle kendi içerisinde ve çimento ile ağırlıkça yer değiştirilerek 9 farklı oranda hafif beton karışımları hazırlanmıştır. Bu karışımlara ait test örneklerinin 7, 14 ve 28 gün kür süresine ait basınç dayanım değerleri, birim hacim ağırlık değerleri ayrıca, 14 ve 28 gün kür süresine ait yarmada çekme dayanım değerleri belirlenmiştir. Yapılan tasarımlarda TS EN 206:2013+A1'de belirtilen LC8/9 ve LC12/13 hafif beton sınıfı dayanım özelliklerini sağlayabilecek değerlerin elde edildiği, LC16/18 sınıfı değerlerine ise çok yakın sonuçların bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the expansion of the construction of high-rise buildings, the issue of reducing dead loads and earthquake loads in the buildings is on the agenda. The use of lightweight concrete in buildings and the evaluation of technical values have great importance for the construction industry. Considering the most preferred methods in lightweight concrete production, the use of lightweight aggregate with different origin stand out. In this thesis, the use of rock formations which can be used as volcanic based lightweight aggregate in İzmir-Alaçatı region in lightweight concrete production in the construction sector were examined with a series of experimental analyzes. In this study, the series of lightweight concrete samples were formed using İzmir Alaçatı stone aggregates in the grain size of 0-4 mm, 4-8 mm and 8-16 mm and Portland Cement (CEM I 42,5R) with tap water. 9 different proportions of lightweight concrete mixtures were prepared by changing the aggregates as grain size in itself and by weight with cement. The compressive strength and the unit weight values for the 7, 14 and 28 days of curing time of the test samples, as well as the tensile strength values of the curing period of 14 and 28 days were determined. In the designs, it was seen that the values that can provide the LC8/9 and LC12/13 lightweight concrete class strength properties specified in TS EN 206: 2013+A1 were obtained and the results were very close to the LC16/18 class values.