Inula graveolens ve ınula viscosa türlerinin kimyasal bileşenlerinin ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the chemical components and biological activities of inula graveolens and inula viscosa species
- Tez No: 617159
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, Inula graveolens ile Inula viscosa'nın toprak üstü kısımlarından hekzan ve metanol ile ekstraksiyonları yapıldı. Ayrıca her iki türün hidrodestilasyon ve su buharı yöntemiyle uçucu yağları elde edildi. Tüm özütlerin ve uçucu yağların antioksidan aktiviteleri araştırıldı. Her iki bitkiden iki farklı metotla elde edilen toplam 4 uçucu yağda toplam 63 tane bileşen tespit edildi. Bunlardan, 59 tanesinin yapısı aydınlatıldı. Tez çalışmasına konu olan I. graveolens ve I. viscosa' dan hidrodestilasyon ve su buharı destilasyonu yöntemleriyle elde edilen uçucu yağlarda bornil asetat (sırasıyla, %55,27 ve 1,36; %54,48 ve %43,35), tau-kadinol (%20,15 ve %0,65; 13,39 ve 18,95), borneol (%5,34 ve %0,53 ; %7,16 ve %4,98) karyofilen oksit (%2,58 ve %7,47 ; %2,61 ve %3,60) ve beta-karyofilen (%3,10 ve %1,88 ; %2,84 ve %2,82) ortak bulunan ana bileşenlerdir. Her iki bitkinin metanol ekstresinin diğer ekstre ve uçucu yağlara göre çok daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Her iki bitkinin, hekzan özütlerinin 200 µg/mL konsantrasyonda, hem asetil (sırasıyla, %72,50 ve %58,22) hem de bütiril kolinesteraz (sırasıyla, %60,68 ve %37,18) enzim inhibisyon aktivitelerinin diğer ekstre ve uçucu yağlardan daha yüksek olduğu hesaplandı
Özet (Çeviri)
with hexane and methanol. In addition, essential oils of both species were obtained by hydrodestilation and water vapor method. Antioxidant activities of all extracts and essential oils were investigated. A total of 63 components were detected in 4 essential oils obtained from two plants by two different methods. Of these, the structure of 59 was illuminated. Bornyl acetate (55.27% and 1.36%; 54.48% and 43.35%) in volatile oils obtained by hydrodestilation and water vapor distillation methods from I. graveolens and I. viscosa, subject to the thesis study, cadinol (20.15% and 0.65%; 13.39 and 18.95%), borneol (5.34% and 0.53%; 7.16% and 4.98%) caryophyllene oxide (2.58%) and 7.47%; 2.61% and 3.60%) and beta-caryophyllene (3.10% and 1.88%; 2.84% and 2.82%) are the common components. In the antioxidant activity methods of both plants, it was determined that methanol extract had much higher activity than other extract and essential oils. In both plants, at a concentration of 200 µg / mL of hexane extracts, both acetyl (72.50% and 58.22%, respectively) and butyryl cholinesterase (60.68% and 37.18%, respectively) had other extracts of enzyme inhibition activities. higher than essential oils.