Farklı boyutlarda termoelektrik jeneratörler kullanılarak egzoz ısı enerjisinin geri kazanımı
Recovery of exhaust heat energy using thermoelectric generators in different sizes
- Tez No: 617175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, turbo şarj sistemlerindeki kompresör ile ara soğutucu arasına termoelektrik jeneratör sistemi yerleştirilmiştir. Böylece, ara soğutucularda dışarıya atılacak olan ısı enerjisinden faydalanılarak güç elde edilmesi hedeflenmiştir. Termoelektrik jeneratör sisteminin, farklı dış çevre sıcaklıkları ve farklı boyuttaki modüller için numerik analizleri gerçekleştirilerek, en uygun sistem tasarlanmıştır. Çalışmada, hem korelasyon olarak hesaplamalar yapılmış hem de Ansys Fluent ve Thermal-Electric programları kullanılarak simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Thermal-Electric programında, Korelasyon ve Fluent analiz sonuçlarındaki çıkış parametreleri ve sıcaklık sınır koşulları kullanılarak, simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Ticari TEJ modülü ile farklı boyuttaki TEJ modüllerinin, Thermal-Electric analiz sonuçları karşılaştırıldığında, TGM-199- 1.6-2.0 için elde edilen elektriksel güç değerlerinin, TGM-199-1.4-2.0 (Ticari Modül) ve TGM-199-1.5-2.0 modüllerine göre daha büyük olduğu tespit edilmiştir. En büyük akım değerlerinin de yine bu TEJ modülünde olduğu belirlenmiştir. Boyutsuz elektrik direncinin 1.25 ve dış ortam sıcaklığının da 268 K olduğu durumda, 28 adet TGM-199-1.6-2.0 modülünden oluşan TEJ sisteminden elde edilen toplam güç değeri 70.95 W ve akım değeri ise 22.71 A olmuştur. Dış ortam sıcaklığı 303 K ve boyutsuz elektriksel direnç 1.25 olduğunda ise aynı sistemde elde edilen güç ve akım değeri sırasıyla 40.9 W ve 17.25 A olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermoelectric generator system is placed between compressor and intercooler in turbo charging systems. Thus, it is aimed to obtain power by utilizing the heat energy to be exhausted in the intercoolers. Numerical analysis of thermoelectric generator system for different external ambient temperatures and modules of different sizes has been performed and the optimal system has been designed. In the study, both the correlation calculations were calculated and the simulations of Ansys Fluent and Thermal-Electric programs were performed. In the Thermal-Electric program, were performed simulations using output parameters and temperature boundary conditions in Correlation and Fluent analysis results. Comparing the results of Thermal-Electric analysis of TEG modules of different sizes with the commercial TEG module, the electrical power values obtained for TGM-199-1.6-2.0 were found to be greater than those of TGM-199-1.4-2.0 (Commercial Module) and TGM-199-1.5-2.0. It is determined that the maximum current values are also in this TEG module. When the dimensionless electrical resistance is 1.25 and the external ambient temperature is 268 K, the total power value obtained from the TEG system consisting of 28 TGM-199-1.6-2.0 modules was 70.95 W and the current value was 22.71 A. When the external ambient temperature is 303 K and dimensionless electrical resistance is 1.25, the power and current values obtained in the same system are 40.9 W and 17.25 A respectively.