Samaryum (III) bileşiğinde gözlenen manyetik değiş tokuş etkileşmesinin matematiksel modellenmesi
Mathematical modelling of the observed magnetic exchange interaction in the samarium (III) complex
- Tez No: 617321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Lantanit tabanlı kompleksler ile üretilen çok fonksiyonlu malzemeler geçen yirmi yıl boyunca sensör olabilme, bilgi depolama, gaz depolama, gaz ayırma, katalizleme, biyo-isimlendirme, lüminesans probları, katı-hal lazerleri, moleküler manyetizma ve fotolüminesans gibi birçok teknolojik alanda kendine yer edinmiştir. Lantanit iyonları, bir yandan uzun ömürlü ve kararlı yayma bantları ile güçlü lüminesans özellik gösterirken, diğer taraftan yüksek spin ve güçlü manyetik anizotropi özelliği ile TMM (tek molekül magnet), TİM (tek iyon magnet) gibi çeşitli manyetik malzemelerin tasarımı için caziptirler. Bu tez çalışması kapsamında Sm(III) manyetik iyonunun terim simgeleri çıkarılmış, Sm(III) kompleksi için Hamiltoniyen yazılarak, Manyetik etkileşim denklemi elde edilmiş ve manyetik etkileşim denkleminden, manyetik alınganlık hesabı yapılmıştır. Sm(III) MOF kompleksin manyetik süper değiş-tokuş etkileşmelerinin karakterini (antiferromanyetik ya da ferromanyetik) belirlemek için 2-300 K aralığında sıcaklığa bağlı standart DC manyetik alınganlık ölçümlerinin teorik hesaplarla uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multi-functional materials produced with lanthanide-based complexes have gained a place in many technological fields such as sensor, data storage, gas storage, gas separation, catalysis, bio-labelling, luminescence probes, solid-state lasers, molecular magnetism and photoluminescence over the past twenty years. Lanthanide ions are attractive for the design of various magnetic materials such as SMM (single molecule magnet), SIM (single ion magnet) with high spin and strong magnetic anisotropy while showing strong luminescence with long lasting and stable emission bands. In this thesis study, the term symbols of the Sm(III) magnetic ions are obtained, the magnetic interaction equation is obtained also by writing the Hamiltonian for the Sm(III) complex and the calculation of magnetic susceptibility is derived from the magnetic interaction equation. To determine the character of the magnetic super-exchange interactions (antiferromagnetic or ferromagnetic) of the Sm(III) MOF complex, standard DC magnetic sensitivity measurements which depended on the range of 2-300 K have been observed correspond with theoretical calculations.