Hemşire ve öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarına ilişkin farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of nurses and teachers awareness onchild neglect and abuse
  1. Tez No: 617388
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
amacı, hemşire ve öğretmenlerin, çocuk ihmal ve istismarına ilişkin farkındalıklarını belirlemektir. Tanımlayıcı özellikteki araştırma, İstanbul'da, 01.10.2017 -30.03.2018 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini online ortamda anketi tamamlayan 391 hemşire ve 389 öğretmen oluşturdu. Veriler, kişisel bilgiler formu ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanma Ölçeği”kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the awareness of nurses and teachers about child neglect and abuse. The descriptive study was conducted in Istanbul between 01.10.2017 and 30.03.2018. The sample of the study consisted of 391 nurses and 389 teachers who completed the questionnaire online. Data were obtained using personal information form and "Diagnosis of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect Ver.